Problem nadmiernego wypadania włosów dotyka szeroką grupę osób. Jest to przypadłość frustrująca, bo gęsta czupryna zapewnia urodę i młody wygląd. Jeśli włosy wypadają warstwami, należy ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Pomoże nam w tym analiza naszej diety, stylu życia, a także badania.
Na początku należy jasno określić, że włosy wypadają zawsze i jest to proce całkowicie naturalny. Jeśli jednak dzienna ilość włosów nieodwracalnie opuszczających cebulki na głowie jest więcej niż 150, wówczas jest to oznaka, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Oczywiście wypadających włosów nie należy liczyć. Jeśli na szczotce lub ubraniu zostaje ich wyraźnie więcej niż zwykle, wówczas jest to dla ich właściciela jasny znak, że coś jest nie tak.
W sytuacji, gdy nadmierna utrata włosów staje się już faktem, należy zastanowić się, czy nie stosujemy zbyt agresywnej pielęgnacji zarówno skóry głowy, jak i samych włosów. Suszenie włosów bardzo gorącym podmuchem powietrza, zbyt agresywne odżywki do włosów, zbyt mocne upinanie włosów w koński ogon lub w kok - to wszystko może osłabiać cebulki włosów, które następnie nie będą w stanie już odżywiać i utrzymywać długich pasm.
Zbyt agresywne środki kosmetyczne to w pierwszej kolejności farby do włosów, w tym silne rozjaśniacze. Szampon z dużą ilością silikonów, odżywka przeciążająca włosy, a także kosmetyki do stylizacji (gumy, pianki do włosów i żele) mogą znacznie przyczynić się do przesuszenia i podrażnienia skóry głowy oraz uszkodzenia struktury włosów, a w konsekwencji też do ich wypadnięcia.
Dieta mało różnorodna, uboga w substancje odżywcze oraz pełna fast foodów to kolejna przyczyna nadmiernego wypadania włosów. Gęsta czupryna potrzebuje przede wszystkim cynku i selenu do prawidłowego rozwoju.
Pierwszą przyczyną zaburzeń hormonalnych rzutujących na stan włosów jest stres. Dodatkowo, warto przyjrzeć się funkcjonowaniu tarczycy. Kobiety w okresie menopauzalnym powinny natomiast sprawdzić, czy przypadkiem to nie spadek estrogenu jest winowajcą nadmiernej utraty włosów. Wśród mężczyzn natomiast, problemem może być łysienie androgenowe, które nierzadko kończy się udaniem do kliniki na przeszczep włosów. Specjaliści z miejsc takich jak na przykład San-Medical od lat zmagają się z nieodwracalną utratą włosów, proponując zabiegi przywracających owłosienie. Szczegóły na stronie: https://www.san-medical.pl.
Zanim jednak wykonamy przeszczep włosów należy dokładnie prześledzić historię naszych chorób (czasami choroby, zatrucia lub przyjmowanie leków może powodować utratę włosów, które odrastają po ustąpieniu szkodliwych czynników). Nie należy też decydować się na inwazyjne metody walki ze schorzeniem, gdy utrata włosów nastąpiła po porodzie. Po jakimś czasie hormony uspokoją się, a włosy odrosną.
Artykuł partnera.