Depilacja laserowa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w salonach kosmetycznych i kosmetologicznych. Możliwość trwałego pozbycia się owłosienia z niektórych miejsc stanowi duży atut dla większości kobiet, ale na ten zabieg coraz chętniej decydują się również panowie. Depilacja laserowa praktycznie nie boli, gwarantuje bardzo dobre efekty, ale pamiętajmy, że do zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować. Jak? To wyjaśniamy w naszym poradniku.
Na około miesiąc przed planowanym zabiegiem należy bezwzględnie powstrzymać się od opalania skóry, zarówno w solarium, jak i na świeżym powietrzu. Powodem jest wysokie ryzyko poparzenia opalonej skóry w trakcie depilacji laserowej, jak również wysokie prawdopodobieństwo powstania nieestetycznych przebarwień.
Pewnym problemem dla pań, które zdecydowały się na zabieg depilacji laserowej, może być konieczność przetrwania kilku tygodni z dość obfitym owłosieniem. Niestety nie da się tego uniknąć. Zaleca się, aby zrezygnować z samodzielnej depilacji na około 4 tygodnie przed umówionym zabiegiem. Dotyczy to wszelkich metod, włącznie z maszynką, depilatorem, pastą cukrową, woskiem czy plastrami do depilacji.
Zaleca się, aby na krótko przed zabiegiem depilacji laserowej odstawić kosmetyki, w tym te naturalne, które mają właściwości fotouczulające – do tej kategorii zaliczymy produkty zawierające dziurawiec czy nagietek. Dodatkowo nie należy używać środków zawierających betakaroten, by zniwelować ryzyko powstania przebarwień. Pamiętaj również, aby na około miesiąc przed depilacją zaprzestać stosowania kremów z retinolem.
Na około tydzień przed planowanym zabiegiem depilacji laserowej nie powinno się wykonywać peelingów, zwłaszcza w miejscach, z których chcemy się później pozbyć owłosienia. Peeling usuwa martwy naskórek, ale jednocześnie odsłania skórę, przez co byłaby ona bardzo narażona na poparzenie w trakcie zabiegu.
Podkreślmy również, że depilacji laserowej nie można się poddać w przypadku bielactwa, ciąży, łuszczycy, padaczki, choroby nowotworowej, zaburzeń hormonalnych, aktywnej opryszczki, infekcji skórnej, skaleczeń oraz przyjmowania leków fotouczulających.