Chcesz mieć zdrową wątrobę? Zobacz, na co uważać

Antoni Kwapisz
11.09.2017

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie. Jednocześnie odznacza się największym rozmiarem oraz wagą (dochodzi niekiedy do dwóch kilogramów). Jest odpowiedzialna na przykład za wytwarzanie żółci, która umożliwia nam trawienie tłuszczy. Jednocześnie, jest ona bardzo delikatna, dlatego też nietrudno o jej uszkodzenie. Zobacz, co powinieneś robić, by utrzymać ją w jak najlepszym zdrowiu.

Ograniczanie napojów wysokoprocentowych

Dużo mówi się o tym, że alkohol bardzo obciąża wątrobę, a spożywany w dużych ilościach, może doprowadzić do jej uszkodzenia. Właśnie dlatego osoby, uzależnione od napojów wysokoprocentowych, tak często miewają problemy z tym narządem i odczuwają ból wątroby. Często przestaje on funkcjonować prawidłowo, aż wreszcie odmawia zupełnie posłuszeństwa.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nawet małe ilości alkoholu, spożywane bardzo regularnie, mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby. Wraz z upływem czasu uszkodzone zostają hepatocyty, a w miąższu organu tworzą się zwłóknienia, przez co z wolna dochodzi do marskości.

Odpowiednio zbilansowana dieta

Aby cieszyć się długotrwałym zdrowiem wątroby, trzeba zadbać o właściwie przygotowaną dietę. Przede wszystkim, nie można jeść zbyt tłusto, ponieważ to potrafi mocno obciążyć ten organ. Właśnie wtedy najczęściej pojawia się ból wątroby i mdłości, spowodowane zbyt obfitymi posiłkami.

Z tego względu, nie zaleca się jedzenia trzech sytych dań w ciągu dnia, a pięciu czy nawet sześciu, zawierających mniejsze porcje. W ten sposób umożliwia się temu ważnemu organowi normalne funkcjonowanie.

Koktajl witaminowy dla Twojej wątroby

Wszystkim, którzy troszczą się o wątrobę, warto polecić jedzenie dużej ilości warzyw. Najkorzystniejsze okazują się brokuły, kapusta, soja, sałata oraz kukurydza, ponieważ zawierają duże ilości witaminy B1, B2 oraz B6, które pomagają na trawienie.

Trzeba jednak pamiętać, by je gotować, ponieważ formy surowej nie powinno się raczej nadużywać. Szczególną ostrożność trzeba natomiast zachować przy spożywaniu czosnku, ponieważ związki siarki, jakie się w nim znajdują, w dużych ilościach mogą ją podrażnić.

Brak pośpiechu

W dzisiejszych czasach często żyjemy w ciągłym biegu. Niestety, bynajmniej nie służy to naszemu organizmowi, a w szczególności wątrobie. W chwili, gdy je się w pośpiechu, połykając bardzo duże kawałki, często nie nadąża z produkcją żółci oraz usuwaniem szkodliwych substancji.

Wtedy obciążony jest cały układ pokarmowy, a proces trawienia znacznie spowolniony. Właśnie z tego powodu zaleca się spokojne spożywanie posiłków, umożliwiające dokładnie przeżucie pokarmu.

Zioła i leki – zachowaj ostrożność

Na rynku istnieje wiele leków i suplementów diety, które okazują się pomocne w regeneracji zniszczonej wątroby. Ponadto, warto również sięgać po lecznicze zioła, takie jak chociażby ostropest plamisty. Trzeba pamiętać, że wiele leków może mocno obciążać wątrobę, dlatego jej osłona jest niekiedy tak bardzo istotna.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie