Ból nóg od kręgosłupa – przyczyny i leczenie

Antoni Kwapisz
28.01.2020

Ból nóg od kręgosłupa ma wiele potencjalnych przyczyn. Najbardziej powszechną jest rwa kulszowa, która wywołuje ostry ból promieniujący od lędźwi aż do stopy. Powodem bywa również kręgozmyk czy stenoza kanału kręgowego. Niezwykle istotne jest, by objawy jak najszybciej zgłosić lekarzowi, który ustali źródło problemu i rozpocznie leczenie.

Kiedy ból nóg powinien nas zaniepokoić?

Ból nóg pojawia się w odpowiedzi na działanie różnych czynników, nie zawsze chorobowych. Sprzyja mu noszenie niewłaściwie dobranego obuwia, wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej czy – przeciwnie – długotrwałe stanie bądź chodzenie.

Jeśli jednak zauważymy u siebie dodatkowo inne dolegliwości, takie jak ból pleców, drętwienie kończyn, osłabienie siły mięśniowej czy skurcze, można podejrzewać, że ból nóg związany jest z dysfunkcją w obrębie kręgosłupa. Bardzo ważne jest wówczas, by jak najszybciej zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie leczenie. Ignorowane objawy z pewnością nie ustąpią. Z czasem przybiorą na sile, a odwlekana terapia znacznie się wydłuży, nie dając gwarancji na pełny powrót do zdrowia.

Więcej na temat problemów z układem ruchu i niezbędnego zaopatrzenia medycznego dowiesz się na https://www.brandvital.eu/

Rwa kulszowa – przyczyna bólu kręgosłupa promieniującego do nóg

Nagły, piekący, kłujący ból pleców i nogi najczęściej wskazuje na rwę kulszową. To jedna z najpowszechniejszych przyczyn bólu obejmującego jedocześnie kręgosłup i kończynę dolną (zwykle jedną, rzadko bolą obydwie nogi).

Dolegliwości są zwykle efektem ucisku przepukliny jądra miażdżystego na nerw kulszowy. Ból promieniuje z kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego do pośladka, przez tylną część uda i łydkę aż do stopy. Bywa tak silny, że uniemożliwia najmniejszą zmianę pozycji ciała, często towarzyszy mu nieprzyjemne uczucie mrowienia, drętwienia, a nawet nienaturalne wykrzywienie ciała.

Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg w przebiegu rwy wymaga leczenia farmakologicznego i fizjoterapeutycznego. W zaawansowanych przypadkach, gdy metody zachowawcze zawiodą, zaleca się przeprowadzenie operacji.

Co jeszcze wywołuje bóle kręgosłupa i nóg?

Za objawy bólowe może odpowiadać szereg innych stanów patologicznych.

  • Jednym z nich jest kręgozmyk, czyli przesunięcie względem siebie powierzchni kręgów. Ucisk nerwów wywołuje ostry ból w lędźwiach promieniujący do pośladków i bioder obydwu kończyn. Dodatkowo u pacjenta obserwuje się zaniki mięśniowe, przykurcze i niedowłady. Dochodzi też do osłabienia czucia i pogłębienia lordozy lędźwiowej. Wszystko to znacznie osłabia sprawność ruchową chorego.
  • Bóle kręgosłupa i nóg towarzyszą również stenozie lędźwiowej, czyli zwężeniu kanału kręgowego. W dużej liczbie przypadków zwężenie to jest konsekwencją postępujących zmian zwyrodnieniowych. Ból obejmuje dolną część pleców oraz pośladki, uda, podudzia i stopy. Co charakterystyczne, nasilenie dolegliwości może się zmniejszyć po nachyleniu tułowia do przodu.
  • Za dolegliwości mogą odpowiadać również zwyrodnienie lub zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego. Początkowo ból pojawia się w pachwinie, obejmując kolejno pośladki, tylną część ud i łydki, dlatego bywa mylony z atakiem rwy kulszowej. Stan zapalny utrudnia chodzenie i siedzenie, ból nasila się także podczas długotrwałego stania. Może pojawić się po urazie, ale także w czasie ciąży, kiedy, na skutek zaburzenia gospodarki hormonalnej, dochodzi do rozluźnienia więzadła miednicy.
  • Inną przyczyną bolesności w obrębie pleców i nóg jest atak kolki nerkowej. Kiedy kamienie nerkowe przemieszczają się przez moczowody, najpierw odczuwany jest ból w okolicy nerek, który następnie obejmuje dolną część brzucha i pachwiny oraz wewnętrzną część ud.

Dodatkowo chory może mieć nudności skutkujące wymiotami, a także uczucie silnego parcia na mocz.

W diagnostyce niepokojących objawów tego typu należy wziąć pod uwagę dodatkowo punkty spustowe, choroby stawów międzywyrostkowych czy rwę udową. Aby postawić odpowiednie rozpoznanie, podczas wywiadu należy możliwie najdokładniej opisać charakter i lokalizację dolegliwości. Konieczne jest też przeprowadzenie odpowiednich badań.

Ból nóg od kręgosłupa ma wiele potencjalnych przyczyn. Najbardziej powszechną jest rwa kulszowa, która wywołuje ostry ból promieniujący od lędźwi aż do stopy. Powodem bywa również kręgozmyk czy stenoza kanału kręgowego. Niezwykle istotne jest, by objawy jak najszybciej zgłosić lekarzowi, który ustali źródło problemu i rozpocznie leczenie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie