Leczenie człowieka pomimo następującego rozwoju technologii i powiększającej się wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu wciąż obarczone jest dużym ryzykiem powikłań i błędnych decyzji. Wbrew pozorom skuteczna metoda u jednych pacjentów, u innych może okazać się śmiertelna. Również liczne zabiegi medyczne mogą powodować trwałe uszkodzenia funkcji organizmu. Czy w takiej sytuacji można liczyć na jakiekolwiek odszkodowanie od lekarza lub jednostki, w której on pracuje?
Już na samym początku rozważań na temat odszkodowania z tytułu błędu medycznego, czy też błędu lekarskiego, jak jest to często powszechnie określane, należy wyraźnie podkreślić, że każdy taki błąd może być podstawą zarówno odpowiedzialności indywidualnej osoby przeprowadzającej zabieg (lekarza, pielęgniarki, etc.), jak również jednostki, w której on działa (na przykład szpitala, przychodni). Warto również podkreślić, że ochrony prawnej można tutaj szukać nie tylko na drodze postępowania sądowego (zarówno drodze postępowania cywilnego, jak i postępowania karnego poprzez niedopełnienie obowiązków osoby prowadzącej zabieg), ale również poprzez Wojewódzkie Komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. To właśnie tego typu komisje, złożone zarówno z lekarzy jak i prawników, najczęściej stają po stronie praw pacjenta. Do takiej komisji wniosek może składać sam pacjent bądź jego spadkobiercy (jeżeli zdarzenie medyczne spowodowało śmierć pacjenta).
Zdarzenie medyczne w polskiej doktrynie prawa jest zdefiniowane bardzo szeroko, dodaje redaktor odszkodowaniazoc.pl – są to wszelkie zakażenia pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, rozstroje zdrowia pacjenta, uszkodzenia jego ciała lub nawet śmierć, które są następstwem zdarzeń będących błędem lekarskim, tj. będące działaniem niezgodnym z aktualnym poziomem wiedzy medycznej. Chodzi tutaj oczywiście nie o wiedzę danego lekarza, ale o obiektywną ocenę sposobu przeprowadzenia danego zabiegu.
Składając wniosek do Komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych trzeba pamiętać o terminie przedawnienia. Wniosek trzeba złożyć w terminie jednego roku od dowiedzenia się przez pacjenta o negatywnym skutku będącym wynikiem zdarzenia medycznego, ale nie później niż w ciągu trzech lat od danego zdarzenia. Wiele Wojewódzkich Komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych udostępnia gotowe formularze do wypełnienia, co skraca czas przygotowania stosownego wniosku i daje pewność zawarcia najważniejszych informacji. Koszt złożenia wniosku to zaledwie 200,-zł.
Komunikat prasowy