Badania prenatalne – dlaczego są tak ważne?

Piotr Kowalczyk
19.11.2021

Oczywiste jest, że każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko urodziło się idealnie zdrowe. Nie zawsze jednak tak się dzieje, więc zamiast przez cały okres trwania ciąży mieć nadzieję, iż tak będzie - o wiele lepiej jest przygotować się na wszelkie prawdopodobne scenariusze i wykonywać niezbędne badania prenatalne. Takich badań jest oczywiście mnóstwo - od podstawowego USG do amniopunkcji, która na pewno nie jest wykonywana u każdej kobiety. Bardzo wiele zależy tutaj od tego, w jakim jesteśmy wieku i czy mamy w rodzinie przypadki poważnych chorób - wtedy ryzyko zachorowania dziecka jest od razu niestety wyższe.

Prawda jest jednak taka – badania prenatalne to dobra rzecz. Możemy się tego bać i na pewno dla ciężarnej kobiety taka wizyta będzie w jakimś stopniu stresująca - ale zawsze lepiej jest wiedzieć, co nas ewentualnie czeka. Tym bardziej, że obecnie medycyna jest na tyle rozwinięta, że mnóstwo problemów można rozwiązać tak naprawdę zanim jeszcze dziecko się urodzi – lekarze teraz potrafią nawet operować płód wewnątrz ciała kobiety. Muszą jednak odpowiednio wcześniej wiedzieć, że coś jest nie w porządku.

Jesteś odpowiedzialna za swoje dziecko

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że żadnej przyszłej matce nie trzeba tłumaczyć tego, iż musi ona możliwie jak najlepiej dbać o swoje dziecko – mimo to jednak dalej zdarzają się przypadki, gdzie kobiety z premedytacją omijają badania prenatalne. Dlaczego? Czasami boją się tego, że takie badanie może po prostu dziecku zaszkodzić. Owszem, badania inwazyjne – amniopunkcja, fetoskopia – faktycznie wiążą się z wyższym ryzykiem poronienia. Są one jednak przeprowadzane tylko wtedy, gdy lekarz nie ma innego wyboru, a pojawia się podejrzenie na przykład zespołu Downa lub wodogłowia. Pamiętajmy o tym, że żaden specjalista nie będzie podejmował ryzyka pochopnie – a my nie mamy wystarczającej wiedzy medycznej, aby po prostu rezygnować z takich badań.

Zadawaj pytania

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej - badania prenatalne są przeprowadzane dla dobra Twojego i Twojego dziecka. Zawsze lepiej będzie wysłuchać tego, co ma do powiedzenia lekarz – a potem możemy zadawać pytania i jeżeli coś nie będzie nam faktycznie odpowiadało to najwyżej nie zgodzimy się na takie badanie. Jest to w dalszym ciągu lepsze podejście niż całkowite pomijanie badań prenatalnych. Wtedy tak naprawdę nie wiemy nic na temat tego, w jakim stanie zdrowotnym nasze dziecko przyjdzie na świat - a taka niewiedza powinna przerażać nas bardziej niż posiadanie konkretnych informacji. Nawet takich, które są negatywne. W Katowicach polecamy klinikę leczenia niepłodności Zięba Clinic.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie