Alergiczny nieżyt nosa – jak sobie poradzić?

Piotr Kowalczyk
04.05.2021

Alergiczny nieżyt nosa, nazywany też katarem alergicznym, to bardzo irytująca dolegliwość, na którą cierpi co czwarty człowiek na świecie. Wiele osób bagatelizuje typowe dla ANN objawy i niepotrzebnie skazuje się na męczarnie, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Czym dokładnie jest alergiczny nieżyt nosa? Jak można sobie z tym poradzić? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Katar alergiczny, czyli co?

Katar alergiczny jest niczym innym, jak stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Objawia się ciągłym kichaniem, wodnistym katarem, zatkaniem nosa oraz swędzeniem nosa od wewnątrz. Jest to bardzo nieprzyjemna, a na dłuższą metę także męcząca dolegliwość, która może powodować brak ochoty na jakąkolwiek aktywność.

Osoby mające lub podejrzewające u siebie alergiczny nieżyt nosa unikają wychodzenia na świeże powietrze w okresie wiosenno-letnim, narzekają na przewlekłe zmęczenie (spowodowane niedotlenieniem organizmu), są rozdrażnione.

Co wywołuje alergiczny nieżyt nosa?

Jest to typowa choroba atopowa, co oznacza, że wywołują ją alergeny. W tym przypadku czynnikiem zapalnym są pułki roślinne wydzielane przez pręciki kwiatowe zarówno traw, jak i ziół czy drzew. Do najsilniej uczulających roślin naturalnie występujących w Polsce zaliczymy brzozę, olchę, leszczynę czy topolę.

O tym, że możemy mieć do czynienia z katarem alergicznym, niezawodnie świadczy pojawienie się go bez wyraźnej przyczyny podczas spacerowania na świeżym powietrzu. Objawy nasilają się w otoczeniu zieleni, lasu, podczas grilla u znajomych mających duży ogród z trawnikiem, ale mogą występować również w domu – zwłaszcza, jeśli przydałoby się w nim porządne sprzątanie.

Co równie istotne, objawy alergicznego nieżytu nosa ustępują samoistnie w momencie, gdy wyeliminujemy alergeny, czyli np. przestaną pylić uczulające rośliny. Stąd osoby cierpiące na tę przypadłość zdecydowanie najlepiej czują się w okresie mroźnej zimy.

Co robić, gdy masz katar alergiczny?

Najlepiej byłoby od razu zgłosić się do alergologa, który zacznie od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, a następnie skieruje go na testy alergiczne. Uwaga! Testy wcale nie muszą potwierdzić alergii. W takiej sytuacji należy poszukać innej przyczyny chronicznego kataru, czym powinien się zająć otolaryngolog.

Jeśli jednak wstępna diagnoza się potwierdzi i mamy do czynienia z alergią, to najprostszym rozwiązaniem będzie przyjmowanie leków łagodzących objawy, w tym alergiczny nieżyt nosa – przyjmuje się je zarówno w formie tabletek, jak i kropli do nosa. Docelowo natomiast warto pomyśleć o poddaniu się odczulaniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie