Długość leczenia aparatem ortodontycznym zależy od różnych aspektów zdrowotnych pacjenta. Dlatego dobrze jest przed zdecydowaniem się na tego rodzaju leczenie poznać jego zalety.
Przede wszystkim to, jak długo będzie trwało leczenie aparatem ortodontycznym, zależy od:
- stanu uzębienia,
- wieku,
- celu leczenia.
Ważne jest to, jaką pacjent ma wadę zgryzu, gdyż długość leczenia w dużej mierze jest uzależniona od tego, co pacjent chce osiągnąć i jakich wad ma się pozbyć. Dobrze jest też dodać, że ważnym aspektem jest wybranie odpowiedniej kliniki, w której będzie się zakładało aparat oraz prowadziło całe leczenie. Dlatego aparat na zęby może być założony w różnych klinikach dentystycznych. Należy jednak pamiętać, że aparat ortodontyczny jest zakładany przy użyciu najnowszych technologii, co sprawia, że leczenie aparatem ortodontycznym może być nieco krótsze.
Należy mieć na uwadze to, że można wybrać następujące aparaty ortodontyczne:
- aparat stały (wewnętrzny i zewnętrzny),
- aparat ruchomy.
Dobrze jest też wspomnieć, że istnieje również alternatywa w postaci nakładek ortodontycznych. Są one niewidoczne, co dla wielu stanowi ich ogromną zaletę. Warto podkreślić też wygodę, którą zapewnia m.in. swobodne zakładanie i wyjmowanie nakładki ortodontycznej. Dzięki temu możemy wyjąć ją przed jedzeniem, co pozwoli też o wiele łatwiej zachować higienę jamy ustnej. W dodatku można w nich wykonać rezonans magnetyczny czy zdjęcia radiologiczne.
Przy zakładaniu aparatu ortodontycznego trzeba się liczyć z tym, że należy chodzić regularnie do ortodonty. Dobrze jest wiedzieć, że ortodonta jest dostępny w różne dni tygodnia także w sobotę, przez co można się umówić na wizytę w wolny dzień czy po pracy lub szkole. Należy też wspomnieć, że najczęściej takie wizyty u ortodonty odbywają się mniej więcej co kilka tygodni, przynajmniej w pierwszych miesiącach od założenia aparatu.
Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj aparatu się wybierze, jednak należy wiedzieć, że na wizycie ortodonta wyjaśnia, w jaki sposób trzeba dbać o sprzęt ortodontyczny. Dobrze jest też dodać, że jeśli wybierze się ortodontyczne przeźroczyste nakładki, to mają one przewagę w czyszczeniu niż kolorowe nakładki. Do codziennego czyszczenia aparatu przeważnie wystarcza łagodna pasta do zębów oraz miękka szczoteczka, najlepiej manualna. Można również w międzyczasie przepłukiwać buzię i zęby letnią lub zimną wodą i jest to bardzo prosta czynność. Należy jednak wiedzieć, że aparat stały wymaga nieco większej higieny, gdyż w szczególności przy zamkach mogą gromadzić się różnego rodzaju nieczystości. Dobrze jest mieć wówczas kupioną specjalną szczoteczkę, która pomaga w dokładnym czyszczeniu zębów i trudno dostępnych miejsc w aparacie stałym. Dzięki temu można zachować higienę całej jamy ustnej, co jest niesamowicie ważne w trakcie całego leczenia.
Leczenie zębów wymaga cierpliwości, dlatego też, kiedy pacjent decyduje się na dany aparat, musi mieć na uwadze to, że leczenie może potrwać nawet do około roku lub dłużej. Co ważne, to pacjent od razu przeważnie na pierwszej wizycie u ortodonty poznaje termin zdjęcia aparatu. Warto też wspomnieć, że na kontrolnych wizytach długość leczenia może się zmienić, w zależności od tego, jak zęby i cały zgryz jest podatny na leczenie. Ważnym aspektem jest także dobrze utrzymana higiena przez pacjenta. Należy też mieć na uwadze to, że pacjent sam nie może się zdecydować na zakończenie leczenia aparatem ortodontycznym, ani też nie może go samodzielnie ściągnąć.
Obecnie nie ma problemu z tym, aby założyć aparat ortodontyczny również dzieciom. Długość noszenia takiego aparatu szacuje się na około osiem do dziewięciu miesięcy. Warto też dodać, by udać się z dzieckiem do ortodonty, który specjalizuje się w leczeniu najmłodszych pacjentów, przez co dzieci oraz młodzież będą chętnie chodziły na wizyty kontrolne. Dobrze jest też wspomnieć, że dla dzieci z reguły wybiera się aparaty stałe. Dzięki temu, że pacjent jest tak młody, może cieszyć się przez resztę swojego życia przepięknym i zdrowym oraz prostym uśmiechem.
Samo chodzenie w aparacie ortodontycznym, jak i jego zdjęcie nie zawsze jest równoznaczne z zakończeniem leczenia. Czasami jest to dopiero początek długiej drogi w osiągnięciu pięknego i zdrowego uśmiechu. Najczęściej pacjent jest też o tym wcześniej informowany przez ortodontę, co sprawia, że może się do tego również psychicznie przygotować. Zdarzają się także takie przypadki, w których noszenie aparatu ortodontycznego sprawia, iż zęby są wyleczone, jednak trzeba mieć na uwadze to, że trzeba być wtedy pod stałą kontrolą ortodonty oraz lekarza stomatologa.
Ruchomy aparat ortodontyczny może być noszony również nocą. Przeważnie tego rodzaju aparat jest zdejmowany tylko do różnych posiłków.
Co ważne, z medycznego punktu widzenia nie ma problemu z tym, aby kobieta w ciąży założyła aparat na zęby. Należy jednak mieć na uwadze to, że zmiany hormonalne mogą spowodować napuchnięcie dziąseł, co może być nieprzyjemne podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Ważne jest też to, by w trakcie leczenia aparatem ortodontycznym poinformować lekarza o tym, że jest się w ciąży, gdyż wówczas nie będą wykonywane żadne zdjęcia RTG, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu przyszłej mamy, jak i nienarodzonego jeszcze dziecka.
Nawet jeśli w trakcie leczenia aparatem ortodontycznym kobieta dowiedziała się, że jest w ciąży, to nie musi od razu rezygnować z leczenia, tylko należy się wówczas skontaktować ze swoim lekarzem prowadzącym i ortodontą.
Artykuł partnera.