Atopowe Zapalenie Skóry - jak rozpoznać objawy AZS?

Mateusz Nowak
21.02.2023

Atopowe Zapalnie Skóry jest przewlekłą chorobą skóry, której cechą charakterystyczną jest przebieg fazowy z okresami remisji i zaostrzeń. Do najbardziej charakterystycznych, a jednocześnie uciążliwych dla chorego objawów zalicza się uporczywy świąt. Choroba najczęściej rozpoznawana jest u dzieci – jej początek w wieku dorosłym zdarza się bardzo rzadko.

Atopia – co to jest?

Atopia to reakcja organizmu na alergen, której konsekwencją jest wzrost produkcji przeciwciał IgE. Odpowiadają one za reakcję alergiczną. Atopowe zapalenie skóry zaliczane jest do chorób atopowych. Do grupy tej wchodzą również:

  • astma oskrzelowa;
  • katar sienny;
  • pokrzywka.

Osoby, które wykazują skłonność do atopii, bardzo często zmagają się z więcej niż jedną chorobą alergiczną. W przypadku AZS mamy do czynienia z nadmierną reakcją organizm na naprawdę niewielkie dawki alergenu. Choroba może pojawić się na skutek ekspozycji na:

  • pyłek roślin;
  • roztocza kurzu;
  • jedzenie.

Dużym zagrożeniem są również zwierzęta. Na szczęście dostępne dzisiaj preparaty skutecznie niwelują objawy choroby. Zawarte w balsamie Bioderma Atoderm substancje doskonale radzą sobie z nadmiernym swędzeniem, przynosząc wyraźną ulgę.

Jak objawia się atopowe zapalenie skóry?

AZS to choroba skóry, w przypadku której dochodzi do egzemy. Oznacza to, że skóra objęta jest stanem zapalnym, w którego przebiegu pokrywa się ona grudkami i rumieniem. W zdecydowanej większości przypadku zmiany układają się nieregularnie, tworząc większe grupy. Silny świąd, o którym już wspomnieliśmy, powoduje, że osoba dotknięta choroba silnie się drapie. Konsekwencją tego mogą być przeczosy. Jeśli w porę nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie i pielęgnacja skóry, może dojść do jej lichenizacji połączonej z nadmiernym rogowaceniem. Stanie się ona wówczas gruba, pojawić może się na niej charakterystyczna rybia łuska. Najbardziej skrajne przypadku AZS to ogólne zapalenie skóry przebiegające z powiększeniem węzłów chłonnym oraz gorączką.

Z czym można pomylić AZS?

Aby wdrożyć odpowiednie postępowanie, niezbędna jest właściwie postawiona diagnoza. Tymczasem atopowe zapalenie skóry może być pomylone z:

  • zwykłą reakcją alergiczną;
  • łojotokowym zapaleniem skóry;
  • zakażeniem grzybiczym.

W przypadku najmłodszych dzieci bardzo często AZS brane jest za pieluszkowe zapalenie skóry.

AZS a alergia

W przypadku zwykłej reakcji alergicznej skóra może być zaczerwieniona, obrzęknięta, mogą pojawić się na niej niewielkie krostki. Tym, co pozwala odróżnić atopię od alergii, jest lokalizacja zmian. Reakcja alergiczna ma charakter miejscowy i najczęściej występuje w miejscu, w którym skóra miała kontakt z alergenem. W przypadku AZS zmiany lokalizują się na całym ciele.

AZS a łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry to – podobnie, jak AZS – choroba przewlekła. Przebiega ze zmianami rumieniowymi oraz wykwitami, które mają postać łusek w żółtym kolorze. Cechą charakterystyczną, która pozwala odróżnić te dwie choroby, jest świąd występujący wyłącznie w przypadku atopowego zapalenia skóry.

AZS a zakażenie grzybicze

Grzybica najczęściej atakuje skórę głowy (owłosioną), stóp, brody, a także krocza. AZS obejmuje różne rejony skóry. Co jednak ważne, zdarza się, że atopowe zapalenie skóry przebiega z zakażeniem grzybiczym. Dochodzi do tego często na skutek rozdrapywania skóry przed chorego.

Atopowe zapalenie skóry zawsze wymaga odpowiedniego postępowania. Ważna jest pielęgnacja skóry preparatami do niej przeznaczonymi. W ich składzie znajdować mogą się takie substancje o działaniu nawilżającym i natłuszczającym.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie