Żylaki przełyku – bardzo niebezpieczna choroba

Mateusz Nowak
10.10.2016

Wiele osób cierpiących na żylaki przełyku nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Objawy choroby są niejednoznaczne i mogą wskazywać na zupełnie inne schorzenie. Nieleczone żylaki przełyku są bardzo niebezpieczne, co może nawet doprowadzić do śmierci.

Czym właściwie są żylaki przełyku?

Pojawienie się żylaków przełyku ma bezpośredni związek z niesprawnością wątroby, najczęściej jej marskością. Krew, która powinna przez wątrobę trafiać do serca, omija ten narząd i w dużych ilościach jest transportowana żyłami przełyku. Te nie są przystosowane do takiego obciążenia, czego efektem jest ich osłabianie, poszerzanie i rozciąganie. Gdy ten stan się przedłuża żyły mogą pęknąć, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Niestety objawy tej choroby nie są zbyt czytelne. Pierwszym sygnałem, że dzieje się coś złego, jest silne zabarwienie kału, który może przybierać ciemnoczerwony kolor. Pojawiają się również krwawe torsje, krwawienie z odbytu, przyspiesza puls, obniża się ciśnienie krwi. W ciężkich przypadkach chory może nawet stracić przytomność.

Pamiętaj

Te objawy mogą towarzyszyć wielu chorobom układu pokarmowego, jednak pierwsze podejrzenie powinno paść właśnie na żylaki przełyku. Należy wówczas jak najszybciej zgłosić się do szpitala lub wezwać pogotowie.

Leczenie choroby

Rozpoznanie żylaków przełyku zawsze następuje po badaniu endoskopowym. Gdy lekarz jest już pewien, że ma do czynienia z tą chorobą, rozpoczyna zaawansowane leczenie. Podstawową metodą przywracania sprawności żył przełyku jest tzw. skleroterapia, która polega na wstrzyknięciu leku obkurczającego żylaki. Terapię trzeba powtarzać regularnie, aż do całkowitego wyleczenia żył.

Warto wiedzieć

Niestety choroba ma tendencję do nawracania – szacunkowo ponowne krwawienie pojawi się u 75% pacjentów.

Alternatywną metodą leczenia żylaków przełyku jest zakładanie na żylaki stentów, które skutecznie hamują przepływ krwi, a tym samym powodują obkurczenie żylaków. Zabieg ten wykonuje się przy pomocy endoskopu. U niektórych pacjentów konieczne może być jednak przeprowadzenie operacji.

W przypadku tego schorzenia trzeba pamiętać o stałej prawidłowości: żylaki przełyku mają związek z chorobą wątroby, najczęściej marskością. Dlatego leczenie żylaków jest jedynie usuwaniem objawów. Medycyna nie zna niestety sposobów na przywrócenie sprawności wątrobie, poza przeszczepem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie