Zwolnienie przez Internet

Mateusz Nowak
21.09.2022

Zwolnienie przez Internet– hasło, może brzmieć nieco dwuznacznie. W tym kontekście jednak, nie dotyczy ono zwolnienia rozumianego jako wręczenie wypowiedzenia pracownikowi, a oczywiście… zwolnienia lekarskie. I to dokonywanego drogą internetową. Modernizacja służby zdrowia, a także jej informatyzacja w ostatnich latach pozwoliła na uzyskiwanie rozmaitych dokumentów online- w tym, elektronicznych recept, jak i zwolnień lekarskich. Dzisiaj, zapoznamy się zatem z tym drugim pojęciem, które jest niezwykle ważne dla wszystkich etatowych pracowników, a także przedsiębiorców. Poznajmy zatem szczegóły o elektronicznym L4 w Internecie! 

Zwolnienie przez Internet, podobnie jak elektroniczne recepty, to element zdecydowanie szerszej modernizacji służby zdrowia w Polsce- i mówimy tu zarówno o Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i o prywatnej opiece medycznej. Modernizacja ta polega oczywiście przede wszystkim na… informatyzacji usług medycznych. I właśnie zwolnienie lekarskie wystawiane online jest jednym z elementów informatyzacji służby zdrowia w Polsce. Nie może to nikogo dziwić- informatyzują się i unowocześniają niemal wszystkie organy administracji państwowej, zatem tego typu rozwiązania nie mogły ominąć również służby zdrowia. Warto także wspomnieć, że główni zainteresowani, czyli pacjenci, zdecydowanie chwalą sobie wszystkie tego typu udogodnienia, które sprawiają, że zdecydowanie łatwiej uzyskać niezbędną dokumentację, związaną bezpośrednio z naszym zdrowiem.

Od kiedy możemy ubiegać się o Internetowe zwolnienie z wykonywania obowiązków w pracy?

Jak wyżej wspomniano, informatyzacja usług medycznych w Polsce jest elementem znacznie szerzej modernizacji i unowocześniania całego systemu zdrowia. Pierwsze kroki w celu informatyzacji służby zdrowia powstały już tak naprawdę wiele lat temu, a pierwsze elektroniczne zwolnienie lekarskie były wystawiane już w 2016 roku. Należy jednak zaznaczyć, że obowiązkowe, elektroniczne L4 lekarze mają obowiązek wystawiać dopiero od 2018 roku. Tego typu rozwiązanie stanowi swoiste udogodnienie przede wszystkim ze względu na to, że lekarz wystawiający L4 online, automatycznie wysyła tego typu informację do naszego pracodawcy, a także do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli jesteśmy przedsiębiorcami i prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą.

Jak uzyskać zwolnienie przez Internet?

Zwolnienie przez Internet możemy uzyskać w bardzo, ale to bardzo prosty sposób. Krok pierwszy, to oczywiście… odwiedzenie naszego dedykowanego portalu, w którym lekarze medycyny wystawiają zwolnienia lekarskie online dosłownie każdego dnia i o każdej godzinie. Jesteśmy dostępni całodobowo przez siedem dni w tygodniu- niezależnie zatem od tego, kiedy doszło do sytuacji, w której potrzebujesz natychmiastowo uzyskać L4, możesz liczyć na nasz zespół profesjonalistów. Po prostu zostaniesz poproszony o wypełnienie krótkiego kwestionariusza zdrowotnego, a razie potrzeby o krótką rozmowę telefoniczną. I to wszystko! L4 online możesz zatem uzyskać dosłownie w kilkanaście, a nawet kilka minut. Wyślemy dokument automatycznie do Twojego pracodawcy, lub też ZUSu, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Nie musisz się zatem o nic martwić! Wszystkie niezbędne formalności są po naszej stronie, a Ty możesz spokojnie zająć się rekonwalescencją.

Kto może wystawić elektroniczne L4?

Warto na samym początku podkreślić, że elektroniczne L4 wystawią nam dokładnie te same osoby, które wystawiają zwolnienie w gabinecie stacjonarnym. Są to oczywiście lekarze, ale też i niektórych przypadkach felczer. Jeżeli mówimy o lekarzach, to należy dodać, że nie chodzi wyłącznie o lekarza pierwszego kontaktu, ale też o rozmaitych lekarzy specjalistów, a także… stomatologów. W Internecie, tak jak stacjonarnie, L4 również wystawiają lekarze. Nie musimy się zatem obawiać, że ranga elektronicznego zwolnienia lekarskiego wystawionego online, jakkolwiek będzie odbiegała od tego wystawionego w gabinecie. To równorzędne dokumenty! Dlatego też, tym bardziej powinniśmy uznać L4 wystawiane online za pewnego rodzaju normę.

Co jeszcze warto wiedzieć o elektronicznym L4?

O elektronicznym zwolnieniu lekarskim warto wiedzieć także kilka dodatkowych, istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest to, że długość, na jaką lekarz wystawi nam tego typu dokument, wynosi aż 182 dni- czyli około sześć miesięcy. Po zakończeniu zwolnienia, jeżeli nasz stan zdrowia nie uległ znaczącej poprawie, możemy ubiegać się o tak zwane świadczenie rehabilitacyjne, które wystawia lekarz orzecznik ZUSu- i tej formalności niestety nie dopełnimy online. Natomiast, jak już wiemy- zwolnienie lekarskie, jak najbardziej! Dlatego też, jeżeli interesuje Was L4 online, skorzystajcie z naszej dedykowanej platformy, dzięki której uzyskanie zwolnienia jest proste, jak nigdy dotąd. Uzyskasz je w zaledwie kilka minut!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie