Zwolnienie lekarskie online

Marek Szydełko
23.12.2021

Zwolnienie lekarskie - jak uzyskać L4 przez internet?

Jeszcze do niedawna chcąc dostarczyć zwolnienie lekarskie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, musieliśmy udać się tam osobiście albo skorzystać z usług Poczty Polskiej. Dziś dostarczanie takich dokumentów jest znacznie łatwiejsze. Istnieje coś takiego, jak elektroniczne zwolnienie lekarskie. Tylko, jak to się ma do zasiłku chorobowego? Czy w tej sytuacji jest on nadal możliwy?

Jak uzyskać L4 online?

Chcąc dostarczyć zwolnienie lekarskie do ZUS w przypadku zatrudnienia, już nie trzeba iść osobiście i robić tego za pośrednictwem poczty. Wiadomo jednak, że nie może być ono wystawione bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Okazuje się natomiast, że i z tym nie trzeba od razu iść do specjalisty przyjmującego w gabinecie stacjonarnym. Wystarczy skorzystać z możliwości, jakie daje internet. Konsultacja z lekarzem również odbywa się online. Wystarczy w formularzu opisać odczuwane dolegliwości, a lekarz po dokonaniu oceny, wystawi receptę. To może zakończyć się nawet na zwolnieniu lekarskim wystawionym w taki sam sposób. Zwolnienie to jest wówczas automatycznie wysyłane do systemu ZUS. Wszystko odbywa się profesjonalnie, rzetelnie i sprawnie, a to jednocześnie gwarantuje wygodę. Wszystkie te informacje pojawiają się również w internetowym koncie pacjenta, a świadczenie chorobowe jest standardowo wypłacane na konto.

Dlaczego warto korzystać z L4 online?

Wiele osób wybiera e-zwolnienie i trudno się temu dziwić. Jest to przede wszystkim bardzo wygodne. Dzięki tej opcji można uniknąć wychodzenia z domu. To świetnie rozwiązanie dla osób, które na przykład czują się na tyle źle, że z tego domu po prostu wyjść nie mogą. Z tym wiąże się ogromna oszczędność czasu. Niekiedy pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie online już kilkanaście minut po wypełnieniu formularza. Ponadto konsultacja lekarska za pośrednictwem internetu to większe bezpieczeństwo. Tym prostym sposobem można uniknąć kontaktu z innymi chorymi. Kolejna sprawa to komfort psychiczny, mniejszy wstyd. Nierzadko pacjenci udają się do lekarza z dość wstydliwymi problemami. Mają więc kłopot z wyjawieniem wszystkich dolegliwości. Obawiają się też samego badania. Przez internet, kiedy pacjent znajduje się w zaciszu swojego domu, jest znacznie odważniejszy i łatwiej jest mu dokładnie opowiedzieć o swoim problemie, chorobie, o dolegliwościach. Korzystanie z funkcji takich portali jest odpłatne. W związku z tym oczekiwanie na konsultację jest znacznie krótsze. I co najważniejsze, nie trzeba stać w kolejce.

Dla kogo e-zwolnienie?

Zwolnienie lekarskie za pośrednictwem internetu jest propozycją praktycznie dla każdego. Nie ma znaczenia, czy ktoś nie może wybrać się na konsultację z lekarzem do gabinetu stacjonarnego, czy po prostu nie ma ochoty wychodzić z domu. Każdy może skontaktować się online, poprosić o receptę i L4, jeśli faktycznie będzie ono w zaistniałej sytuacji konieczne. Usługa ta jest skierowana do osób chorych, które z powodu niezdolności do pracy, potrzebują stosownego dokumentu. Takie internetowe zwolnienia są możliwe również w trakcie ciąży.

E-zwolnienie a zasiłek chorobowy

Jeśli chory dostarczy do zus zwolnienie lekarskie, nawet w formie elektronicznej, może liczyć na zasiłek chorobowy. W tym przypadku nie ma żadnej różnicy, czy wizyta odbyła się stacjonarnie, czy online. Jeżeli więc ktoś zamierza zrezygnować z konsultacji internetowej z obawy o to, że może nie dostać zwolnienia, a co za tym idzie, zasiłek chorobowy nie będzie mu się należał, to nie powinien tego robić. Najważniejsze jest to, aby problem pacjenta nie wymagał bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Są przecież choroby i dolegliwości, które muszą być ocenione przez lekarza osobiście i bezpośrednio. W każdym innym razie korzystanie z e-recepty i e-zwolnienia jest jak najbardziej, dobrym rozwiązaniem, zapewniającym wynagrodzenie chorobowe.

W jaki sposób zakład ubezpieczeń społecznych otrzymuje L4?

W dzisiejszych czasach kontakt z urzędami, placówkami medycznymi i innymi instytucjami, może odbywać się za pośrednictwem internetu. W ten właśnie sposób często wysyłane są różne dokumenty. Tak jest wygodnie i sprawnie. Nic więc dziwnego w tym, że w ostatnim czasie także popularne stały się elektroniczne zwolnienia lekarskie. Dokumenty te są wysyłane online, za pośrednictwem specjalnie stworzonej w tym celu platformy. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć i zasiłek chorobowy jest wpłacany na konto bankowe pacjenta.

Podsmowanie

L4 online to ogromna wygoda, bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Każdy, kto nie potrzebuje bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a chce zaoszczędzić czas, może skorzystać z jego pomocy przez internet. W ten sposób otrzyma nie tylko e receptę, ale również zwolnienie. Jeśli oczywiście podlega ubezpieczeniu chorobowemu. W celu nawiązania kontaktu z lekarzem trzeba skorzystać z funkcji profesjonalnego serwisu. Należy przede wszystkim wybrać odpowiedniego specjalistę, a następnie skontaktować się z nim za pośrednictwem stworzonego do tego celu formularza.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.