Zlewne poty – co to jest?

Mariusz Siwko
10.07.2024

Jeśli codziennie budzisz się w mokrej pościeli, to słusznie zaczyna Cię to niepokoić. Może to być objaw zlewnych potów, czyli przypadłości, której nie należy mylić z nadmierną potliwością. Różnicę wyjaśniamy w naszym poradniku.

Czym są zlewne poty?

Nadmierna potliwość a zlewne poty to zupełnie inne pojęcia. Nadmierne pocenie się obejmuje przede wszystkim pachy, dłonie i stopy oraz jest uwarunkowane genetycznie.

Z koeli zlewne poty mają charakter nagły, pojawiają się niezależnie od czynników zewnętrznych, zwykle w nocy. Choć same w sobie nie są jednostką chorobową, to mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne, w tym zaburzenia hormonalne, infekcje, niedobory witamin lub…

Cukrzycę

Zlewne poty to częsty objaw niezdiagnozowanej cukrzycy. Dosłownie oblewanie się potem, zwłaszcza w nocy, może być reakcją organizmu na nagłe spadki poziomu cukru we krwi.

Jeśli towarzyszą Ci dodatkowe objawy hipoglikemii, takie jak przyspieszone tętno, drżenie rąk, i nagły głód, to nie zwlekaj z konsultacją lekarską, który może zalecić przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki w kierunku cukrzycy.

Co robić, gdy nękają Cię zlewne poty?

Jednorazowe oblanie się potem w nocy nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Gorzej, gdy problem ten nawraca regularnie, a Ty kilka razy w tygodniu musisz zmieniać przemoczoną pościel.

W takiej sytuacji radzimy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może zlecić szczegółowe badania pod kątem wykrycia ewentualnych chorób, takich jak wspomniana cukrzyca, choroby tarczycy, układu sercowo-naczyniowego czy nawet nowotwory.

Dodajmy, że zlewne poty mogą być również objawem zaburzeń psychicznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie