Zioła szwedzkie – na czym polega ich działanie?

Krzysztof Jagielski
08.02.2020

Zioła szwedzkie – na czym polega ich działanie?

Zioła to rośliny lecznicze, które od wieków znajdują swoje miejsce w medycynie naturalnej. Często wyciągi z tych ziół są stosowane jako główne składniki leków. Zioła można stosować samodzielnie lub po konsultacji z zielarzem, lub lekarzem zajmującym się medycyną naturalną. Można stosować poszczególne zioła pojedynczo lub w postaci mieszanek.

Jedna z mieszanek, która zasługuje na szczególną uwagę, są zioła szwedzkie. Jest to mieszanka, w której skład wchodzi aloes, senes, kamfora, korzeń rabarbaru, kurkuma, manna, drakiew, arcydzięgiel, mirra, korzeń dziewięćsiłu, szafran. Ze względu na bogaty skład znajdują one swoje zastosowanie w leczeniu wielu chorób, a mianowicie:

  • bóle głowy, zęba, ból menstruacyjny, bóle stawów i kości
  • zapalenie gardła i infekcje górnych dróg oddechowych
  • pomagają w niedociśnieniu tętniczym krwi
  • niwelują kaca po nadmiernym spożyciu alkoholu,
  • pomagają na wzdęcia, niestrawność, zaparcia,
  • łagodzą zmiany skórne takie jak trądzik, brodawki, wysypka, afty
  • działają leczniczo na skaleczenia, odparzenia, odciski oraz blizny
  • poprawiają pamięć i koncentrację,
  • działają antydepresyjnie i antystresowo,
  • prawdopodobnie mają właściwości antynowotworowe

Zioła szwedzkie - jak stosować?

Zioła szwedzkie można stosować doustnie w postaci nalewki, jak i zewnętrznie jako okłady. Dawkowanie ziół szwedzkich zależy ściśle od celu, w jakim je stosujemy. Jeżeli przyjmujemy je profilaktycznie, należy je przyjmować dwa razy dziennie rano i wieczorem po łyżeczce. Porcję nalewki należy rozcieńczyć w połowie szklanki wody. Leczniczo dawkę powinno się zwiększyć od 3 do 6 łyżeczek podanych w ciągu dnia. Do stosowania zewnętrznego należy przygotować skórę, smarując ją np. wazeliną, następnie przyłożyć okład namoczony w wywarze z ziół.

Kiedy nie wolno stosować ziół szwedzkich

Zioła szwedzkie, mimo że często sięgamy po nie bez konsultacji z lekarzem, mają swoje przeciwskazania do stosowania. Zioła szwedzkie nie powinny być stosowane przez osoby z padaczką, ostrą niewydolnością nerek, niedrożnością jelit oraz marskością wątroby. Przeciwwskazaniem do stosowania mieszanki jest również ciąża, alkoholizm i alergia na którykolwiek składnik preparatu.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.