Żel energetyczny – kiedy warto sięgać po ten suplement?

Remigisz Szulc
17.07.2023

Żele energetyczne należą do grupy najchętniej wybieranych suplementów diety dla osób aktywnych. Wypromowane przez zawodowych sportowców, dziś coraz częściej goszczą w torbach i szafkach amatorów uprawiających sporty kondycyjne czy siłowe. Kiedy warto sięgać po żele energetyczne? Kilka typowych sytuacji omawiamy w naszym poradniku.

Podczas wytężonego wysiłku fizycznego

Żele energetyczne to świetna forma legalnego dopingu dla osób, które uprawiają sport i robią to na poważnie. Biegacze, kulturyści, cykliści, pływacy itd. – każdy, kto intensywnie trenuje, doskonale wie, że w momencie spadku energetycznego konieczne jest sięgnięcie po suplement, który błyskawicznie uzupełni powstałe niedobory i pozwoli dokończyć trening na dotychczasowym poziomie intensywności.

Gdy „odcina prąd”

Zjawisko odcięcia prądu jest doskonale znane sportowcom wyczynowym i amatorom. Pojawia się w momencie, gdy w organizmie występują krańcowe niedobory składników odżywczych i mineralnych, co powoduje m.in. osłabienie koncentracji, brak kontroli nad mięśniami i totalny spadek motywacji do dalszego wysiłku. W takim momencie bardzo pomocny będzie właśnie żel energetyczny.

W trakcie wyczerpującej pracy

Żele energetyczne to propozycja nie tylko dla sportowców, ale także osób, które są w samym środku gorącego okresu w pracy – na przykład pod koniec roku czy przed zaplanowanym urlopem. Jeśli pracujesz po kilkanaście godzin na dobę i czujesz, że nie dajesz już rady, to poza zbilansowaną dietą spróbuj również żelów energetycznych.

Podczas długiej jazdy samochodem

Tak, żele energetyczne mogą być ciekawa propozycją dla zawodowych czy okazjonalnych kierowców, zwłaszcza podróżujących w godzinach nocnych. Kilkunastogodzinna jazda non stop jest niezwykle wyczerpująca i nużąca, dlatego wielu kierowców sięga po popularne napoje energetyczne. Żele są dla nich doskonałą alternatywą, oferując lepszy skład i mniej obciążając organizm.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie