Zdrowie od ręki

Remigisz Szulc
23.02.2016

Siedzący tryb życia, mniejsza ilość ruchu – a co za tym idzie – słabe mięśnie, to główne przyczyny drobnych urazów czy kontuzji. Coraz częściej w poradniach ortopedycznych można spotkać młodych ludzi skarżących się na powracające bóle kręgosłupa czy ból w stawach kolanowych, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W ostatnich latach wzrosły znacznie ilości wykonywanych zabiegów artroskopowych, a masaże kręgosłupa nie są już tylko formą relaksu – a raczej codziennością, w wielu przypadkach konieczną do zwyczajnego funkcjonowania.

Urazy, mające swoje źródło w „zasiedziałym” trybie życia, bardzo często nie pojawiają się nagle, lecz są wynikiem wcześniejszych zaniedbań i lekceważenia niektórych objawów. Wszelkiego rodzaju ból pojawiający się przy wykonywaniu zwykłych czynności, powinien być sygnałem do spotkania się ze specjalistą. Niestety nierzadko do ortopedy trafiają pacjenci z mocno zaawansowanymi stanami chorobowymi, które najczęściej kwalifikują się do leczenia operacyjnego lub wymagają specjalistycznej rehabilitacji. Kolejki do operacji finansowanych przez NFZ bardzo często uniemożliwiają poradzenie sobie z kontuzją czy urazem w szybkim tempie. Przykładowo na zabieg artroskopii kolana, wykonany przez wyższej klasy specjalistę, można oczekiwać nawet do roku czasu. Dlatego przy konieczności szybkiego działania, coraz częściej pacjent decyduje się na zabieg prywatny.

Po urazach czy przebytych zabiegach potrzebna jest również rehabilitacja. Pomaga ona szybciej dochodzić do zdrowia, a niekiedy jest konieczna, by wrócić do pełnej sprawności. Najczęściej jednak pacjent dostaje zalecenia i opis ćwiczeń, które musi wykonywać samodzielnie w domu. Mimo wszystko najlepsze w takiej sytuacji jest udanie się do ośrodka zajmującego się rehabilitacją. Ćwiczenie pod okiem specjalisty jest skuteczniejsze niż samodzielne wykonywanie ćwiczeń w domu. Niemniej – podobnie jak w przypadku zabiegów operacyjnych – finansowanie rehabilitacji przez NFZ również wiąże się dla pacjenta z długim oczekiwaniem. I tu ponownie coraz częściej pojawia się konieczność sięgania do prywatnych funduszy.

Długie oczekiwanie w kolejkach i ograniczone możliwości Narodowego Funduszu Zdrowia sprawiają, że pacjenci coraz częściej szukają alternatywnych rozwiązań. W ostatnich latach pojawiły się przykładowo specjalne usługi finansowe kredytujące zabiegi medyczne – MediRaty. Opinie pacjentów są różne, natomiast jest to z całą pewnością dość ciekawa alternatywa w sytuacji, gdy ważny zabieg można wykonać szybko jedynie prywatnie, a własne środki finansowe są niewystarczające. Decydując się na tego typu rozwiązanie, warto zapoznać się nie tylko z informacjami od usługodawcy, ale z poglądami pacjentów korzystających z usług. Wpisując w przeglądarkę internetową hasło „MediRaty forum” można znaleźć opinie wielu osób, które już skorzystały z takiego finansowania.

Dowiedz się więcej na stronie www.mediraty.pl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie