Zadławienie u dziecka: co robić?

Maciej Piwowski
29.11.2023

Zadławienie to bardzo niebezpieczny stan, który od zakrztuszenia różni się tym, że nie wywołuje napadu kaszlu. Osoba, która się zadławiła, na przykład kawałkiem jedzenia, nie może nabrać powietrza, czyli po prostu się dusi. Jest to szczególnie niebezpieczne u dziecka, dlatego każdy rodzic musi wiedzieć, jak pomóc pociesze w takiej sytuacji.

Zacznij od uderzeń w plecy

Pierwszą pomocą przy zadławieniu jest uchwycenie dziecka w taki sposób, aby było pochylone głową w dół. Następnie mocno uderzamy otwartą dłonią w plecy między łopatkami, powtarzając to 4-5 razy. Jeśli nie będzie efektu, to przechodzimy do kolejnego kroku.

Uciskanie nadbrzusza

Pierwszą pomocą w zadławieniu może być zastosowanie silnego ucisku na nadbrzusze dziecka. W tym celu stawiamy pociechę do pionu plecami do siebie, chwytamy oburącz na wysokości pasa i zdecydowanym ruchem ku górze stosujemy silny ucisk. To powinno pomóc i spowodować wyplucie ciała obcego, które spowodowało zadławienie.

Jeśli jednak dziecko nadal się dusi, to nie ma na co czekać – należy zadzwonić pod numer alarmowy 112, wezwać karetkę i kontynuować próby usunięcia ciała obcego do momentu przyjazdu ratowników (stosując obie opisane metody).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie