Wyposażenie apteczek samochodowych

Antoni Kwapisz
21.05.2015

Wyposażenie apteczek pierwszej pomocy może się różnić, zależnie od ich przeznaczenia. Nieco inne środki medyczne powinny się znaleźć w apteczkach domowych, inne w zakładowych a jeszcze inne w samochodowych.

Chociaż oczywiście można sobie zgromadzić samodzielnie całe wyposażenie apteczki i zapakować je do dobrze oznaczonego pojemnika. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zakup całego opakowania wraz z wyposażeniem, w firmie zajmującej się w profesjonalny sposób dystrybucją artykułów związanych z ochroną i bezpieczeństwem. Koszt zakupu takiej kompletnie wyposażonej apteczki waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jedynie duże apteczki przemysłowe są nieco droższe. Decydując się na zakup wyposażonej apteczki mamy również pewność, że będą się w niej znajdowały wszystkie potrzebne nam środki.

Wśród najczęściej kupowanych produktów jest niewątpliwie apteczka samochodowa. Zgodnie z obowiązującymi normami powinny się w niej znaleźć następujące środki:

instrukcja udzielania pierwszej pomocy (1 szt.)
opatrunek indywidualny G (1 szt.)
opatrunek indywidualny M (3 szt.)
opaska elastyczna 6 cm (2 szt.)
opaska elastyczna 8 cm (3 szt.)
plastry 10 x 6 cm (8 szt.)
plaster 500 x 2,5 cm (1 szt.)
kompres 10 x 10 cm (3 szt.)
chusta opatrunkowa 40 x 60 cm (2 szt.)
chusta opatrunkowa 60 x 80 cm (1 szt.)
chusta trójkątna (2 szt.)
rękawice lateksowe (4 szt.)
koc ratunkowy 160 x 210 cm (1 szt.)
nożyczki 14,5 cm (1 szt.)

Niektóre z apteczek samochodowych, sprzedawanych przez polskich producentów zawierają w zestawie również alkotesty. Mają one pomóc kierowcom w ocenie sytuacji, przed podjęciem decyzji o wyruszeniu w drogę.

Dobrze wyposażona apteczka to nie tylko wymóg prawny. W wielu przypadkach jej zawartość może zadecydować o czyimś życiu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji gdy udzielenie komuś pomocy przed przyjazdem pogotowia okazuje się niezbędne. Dlatego warto dbać o to, by była przechowywana w odpowiednim miejscu, takim, do którego jest dobry dostęp.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie