Dla większości z nas żel pod prysznic jest podstawowym kosmetykiem pielęgnacyjnym. Korzystamy z niego codziennie (a latem nawet dwa razy dziennie), aby dokładnie oczyścić ciało z brudu, łoju, potu itd. Jeśli nie masz swojego ulubionego żelu i miałaś uwagi do wszystkich stosowanych dotąd kosmetyków, to czas wybrać ten właściwy. Sprawdź, czym warto się tutaj kierować.
Poszukiwania dobrego żelu pod prysznic zawsze warto zacząć od zapoznania się ze składem wybranych kosmetyków. Najlepiej wybierz się do porządnie zaopatrzonej drogerii lub zajrzyj do aptek internetowych, gdzie jest duży wybór tego typu kosmetyków i zacznij porównywać skład. Im jest krótszy, tym lepiej. Z góry odrzuć żele zawierające mnóstwo chemicznych dodatków, jak parabeny czy silikony.
Dobry żel pod prysznic powinien być bezbarwny oraz bezzapachowy – ewentualnie jego aromat może pochodzić z naturalnych składników roślinnych, jak lawenda czy olejki eteryczne. Unikaj natomiast żeli zawierających sztuczne substancje zapachowe oraz barwniki. To one najczęściej odpowiadają za reakcję alergiczną skóry.
Co prawda żel pod prysznic powinien skutecznie usuwać zabrudzenia ze skóry, ale nie musi tego robić poprzez agresywne detergenty myjące. Jeśli masz wrażliwą skórę z tendencją do podrażnień, to szukaj żelu z naturalnym składem oraz delikatnymi detergentami. Po ten agresywniejszy sięgaj tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy musisz zmyć z ciała silne zabrudzenia, na przykład po pracy w ogrodzie, uprawianiu sportu etc.
Bardzo dobrym kierunkiem wyboru żelu pod prysznic jest zwrócenie uwagi na to, czy dany kosmetyk nie był testowany na zwierzętach. Ten warunek spełniają praktycznie wszystkie kosmetyki wegańskie znanych marek. Możesz również zajrzeć na opublikowane w Internecie listy producentów kosmetyków i sprawdzić, czy ten, którego żel chcesz kupić, nie przykłada ręki do gnębienia zwierząt.
Taki żel powinien mieć nie tylko naturalny skład, ale też łatwo się spłukiwać (minimalizacja zużycia wody) oraz być wydajny, dzięki czemu zużyjesz go mniej na każdą kąpiel. Dodatkowo warto wybierać żele w dużych opakowaniach – są tańsze, a przy tym ograniczamy w ten sposób produkcję odpadów.