Woda pomaga zwalczać stres

Krzysztof Jagielski
24.11.2020

Obecne tempo życia sprawia, że mamy coraz mniej czasu dla samych siebie. Wszechobecna presja i stres, jaki wywiera na nas otoczenie nie są korzystne dla zdrowia. Na szczęście istnieją różne sposoby na radzenie sobie ze stresem. Jednym z nich jest kojący, uspokajający wpływ wody. Nie tylko ciepła, aromatyczna kąpiel, ale także przyglądanie się spokojnemu, podwodnemu światu sprawia, że nasze ciało i umysł odprężają się, pozbywając się stresu nagromadzonego w ciągu dnia.

Kojący wpływ wody

Nie od dziś wiadomo, że woda ma kojący wpływ na emocje człowieka. Przypomnij sobie, jak czujesz się spacerując brzegiem morza. Obserwacja spokojnych wód jeziora potrafi odprężyć każdego. Kąpiele pozwalają na redukcję napięcia mięśni i odczuwania bólu. Po ciepłej kąpieli czujemy się jak nowo narodzeni, odprężeni i zrelaksowani. Takie same reakcje organizmu można uzyskać patrząc na podwodne życie. Dlatego warto założyć akwarium, nawet najmniejsze, w swoim domu, by móc cieszyć się nie tylko pięknym podwodnym światem, ale także czerpać korzyści zdrowotne.

Czy akwarystyka jest dla mnie?

Jeśli zastanawiasz się, czy dasz radę w podjęciu się takiego hobby, jakim jest akwarystyka, trzeba sobie zdawać sprawę z obowiązków, jakie ciążą na akwaryście przy pielęgnacji akwarium słodkowodnego i morskiego. Na początek należy sobie uświadomić, że założenie akwarium wiąże się z dość wysokimi kosztami, a po jego założeniu nie można spocząć na laurach. Akwarium wymaga od nas codziennej pielęgnacji podczas karmienia rybek, a także podmiany wody raz na jakiś czas. Akwarystyka morska jest bardziej skomplikowana i trzeba zwracać uwagę na więcej parametrów, jednak nie trzeba go konserwować tak często, jak akwarium ze słodką wodą. Dla początkującego akwarysty zdecydowanie poleca się akwarystykę słodkowodną.

Drugim aspektem jest miejsce w mieszkaniu, czy posiadamy odpowiednią przestrzeń do umieszczenia akwarium? Musi ono mieć odpowiednie warunki, a więc nie powinno stać blisko okna i grzejnika, żeby nie być wystawionym na częste zmiany temperatury i promienie słoneczne, które przyspieszają pojawienie się glonów w zbiorniku wodnym. Akwarium nie powinno też stać blisko drzwi, bo ciągły ruch będzie tylko stresował podwodnych mieszkańców, a tego chcemy uniknąć. W końcu chodzi o dwustronne odprężenie i eliminację stresu.

Podstawowy sprzęt akwarystyczny

Jeśli posiadamy odpowiednie miejsce, fundusze oraz chęci, można przejść do kwestii tego, co należy kupić, by móc cieszyć się kawałkiem podwodnego, odprężającego świata w naszym domu. Przede wszystkim będzie to zakup odpowiedniej wielkości akwarium. Należy na początek przemyśleć, ile rybek i jakie gatunki chcemy trzymać i na tej podstawie dobrać wielkość zbiornika wodnego. Najbardziej optymalnym wyborem na start będzie akwarium o pojemności od 60 do 80 litrów. Do akwarium niezbędne będzie dokupienie pokrywy i oświetlenia, które można w nie wbudować. Oczywiście można postawić także na gotowe zestawy. Prócz tego, z podstawowego sprzętu nie wolno zapominać o grzałce, filtrze i napowietrzaczu. Wszystkie niezbędne wyposażenie i informacje na temat akwarium można znaleźć na https://trzmiel.com.pl.

Po zakupie odpowiedniego sprzętu należy przygotować zbiornik i wpuścić do niego rybki. Po wszystkim możemy cieszyć się domowym akwarium, mogąc obserwować podwodny świat, który to wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, obniżając poziom stresu, ciśnienie krwi i odprężając cały organizm.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.