Witaminy najczęściej stosowane w dobrych kosmetykach pielęgnacyjnych

Piotr Kowalczyk
16.11.2021

Kosmetyki do pielęgnacji ciała można podzielić nie ze względu na cenę czy potencjał marketingowy, ale skład. To on jest najważniejszy i to nim należy się kierować przy wyborze konkretnych produktów. W składzie dobrych kosmetyków pielęgnacyjnych szukaj między innymi witamin. Najczęściej stosuje się tutaj witaminy A, C, E, F oraz B5. Dlaczego są tak ważne? Jaki mają wpływ na skórę? Tego dowiesz się już z naszego poradnika.

Witamina A

W kosmetykach najczęściej znajdziemy retinol, czyli pochodną witaminy A. Retinol dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, stąd kosmetyki z witaminą A zawierają również oleje. Witamina ta ma zbawienny wpływ na ludzką skórę, między innymi regulując proces keratynizacji, działając odżywczo, przeciwzapalnie oraz wybielająco (dlatego jest standardowym składnikiem kosmetyków do radzenia sobie z przebarwieniami skóry).

Witamina C

Jej główną zaletą jest działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne, dlatego witamina C jest niezbędnym składnikiem kosmetyków leczniczych, przeciwtrądzikowych oraz przeciwstarzeniowych. Dodatkowo witamina ta wykazuje działanie złuszczające i rozjaśniające.

Witamina E

Nieprzypadkowo jest nazywana witaminą młodości. Znajdziemy ją w praktycznie wszystkich dobrych kosmetykach pielęgnacyjnych, zarówno do cery młodzieńczej, jak i dojrzałej. Witamina E przede wszystkim chroni płaszcz lipidowy skóry, wykazuje również działanie przeciwzapalne, ujędrniające oraz odżywcze.

Witamina F

Witamina ta powstaje na skutek mieszania się kwasów tłuszczowych, czyli linolowego, linolenowego oraz arachidonowego. Jej najważniejszym zadaniem jest umożliwienie syntezy witaminy A, E i D przez ludzki organizm. Sama witamina F wykazuje również działanie nawilżające oraz przeciwstarzeniowe.

Witamina B5

W składzie kosmetyku szukaj jej pod nazwą „kwas pantotenowy”. W ludzkich komórkach występuje ona w postaci koenzymu A. Ma silne właściwości nawilżające, zmiękczające oraz przeciwzapalne, dlatego jest obowiązkowym składnikiem dobrych kosmetyków do cery dojrzałej i problematycznej, w tym dotkniętej AZS. Co ciekawe, witaminę B5 dodaje się również do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów, jak różnego rodzaju odżywki czy maski.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.