Winogrona – smaczne, zdrowe i… nie dla cukrzyków

Jerzy Biernacki
19.09.2016

Są nazywane winnymi jagodami i od tysięcy lat pomagają nam dbać o zdrowie oraz poprawiają samopoczucie. Winogrona to owoce wyjątkowe. Lista ich wspaniałych właściwości jest długa, choć niektórzy nie powinni przesadzać z ich jedzeniem. Przeczytaj, dlaczego warto sięgać po winogrona w domowej kuchni.

Cenne źródło wielu witamin i minerałów

Winogrona należą do jednych z najstarszych owoców. Wiadomo, że były uprawiane co najmniej 5 tysięcy lat temu. Już wtedy ludzie korzystali z ich wyjątkowych właściwości leczniczych.

Ciekawostka

Leczenie winogronami pod różną postacią doczekało się nawet swojej nazwy – to ampeloterapia.

Winogrona rzeczywiście są bardzo zdrowe. W ich składzie znajdziemy całą masę ważnych dla ludzkiego organizmu składników, przede wszystkim witaminy A i C oraz z grupy B, potas, magnez, fosfor, wapń, cynk, żelazo i miedź. Warto także wiedzieć, że owoc ten jest bogatą skarbnicą jodu.

Winogrona mają właściwości przeciwnowotworowe. To zasługa zawartych w ich pestkach i skórkach flawonoidów, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Jedząc winogrona można więc usuwać z organizmu wolne rodniki będące jednym z czynników rakotwórczych.

To warto wiedzieć

Wyciąg z winogron jest skutecznym preparatem w leczeniu raka skóry, płuc, żołądka, prostaty czy jelita.

Winogrona są także zalecane w profilaktyce chorób serca i cukrzycy. Szczególnie dobre właściwości w tym zakresie wykazują okazy czarne, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi oraz zmniejszyć odporność organizmu na insulinę.

Ciekawe

Zdaniem lekarzy najbardziej wartościowe dla naszego organizmu są winogrona ciemne, które zawierają najwięcej flawonoidów i żelaza.

Masz cukrzycę? Uważaj

Wbrew powszechnej opinii winogrona nie są tuczące, ale oczywiście należy je spożywać z umiarem. Szczególnie dotyczy to osób chorujących na cukrzycę, które dla własnego dobra powinny w ogóle zrezygnować z jedzenia tych cennych owoców. Dlaczego? Ponieważ winogrona wszystkich odmian zawierają bardzo dużo cukru – składają się z niego w nawet 25%.

Ciekawostka

Zjedzenie kiści winogron jest równoznaczne ze spożyciem 5 kostek cukru.

Osoby, które nie chorują na cukrzycę, powinny natomiast włączyć winogrona do swojej codziennej diety. Owoce te mają szerokie zastosowanie w kuchni – mogą służyć za zdrową przekąskę, być dodawane do różnych potraw, a także być pite pod postacią wina.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.