Tych owoców lepiej nie jeść wieczorem

Marek Szydełko
03.06.2024

Choć owoce uchodzą za zdrowe produkty spożywcze i wartościowy składnik diety, to wiele zależy od formy i czasu ich spożywania oraz od ilości. Niektórych owoców nie powinno się np. jeść wieczorem, a już szczególnie w sytuacji, gdy jesteś na diecie redukcyjnej lub masz problemy z trawieniem. O których owocach mowa? Sprawdź to w naszym poradniku.

Cytrusy (pomarańcze, grejpfruty, cytryny)

Cytrusy są bogate w kwasy, co może skutkować refluksem żołądkowym lub wywołać zgagę u osób z wrażliwym żołądkiem. Jeśli masz tendencję do takich problemów, to lepiej w ogóle zrezygnuj z jedzenia cytrusów wieczorem.

Banany

Banan jest doskonałym źródłem potasu i magnezu, ale zawiera także sporo cukru, dlatego zjedzenie tego owocu wieczorem może działać pobudzająco i utrudniać zasypianie. Ponadto banany są stosunkowo tuczące.

Jabłka

Jabłka są bogate w błonnik i naturalne cukry, natomiast spożywanie ich wieczorem może spowodować, że proces trawienia będzie wydłużony i przypadnie również na godziny nocne, co może prowadzić do zaburzeń snu.

Suszone owoce

Suszone owoce są wysokoenergetycznym pokarmem i zawierają więcej cukrów niż ich świeże odpowiedniki. Stąd też nie zaleca się spożywania takich owoców wieczorem, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia poziomu cukru we krwi, utrudniać trawienie i zasypianie, a także przyczyniać się do nadwagi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie