Tych badań nie należy wykonywać w trakcie okresu

Andrzej Winnicki
14.11.2023

Okres to szczególny czas w życiu kobiety, który narzuca pewne ograniczenia. Dotyczy to również badań kontrolnych. Części z nich nie należy wykonywać w czasie miesiączki. Których? Tego już dowiesz się z naszego poradnika.

Morfologia krwi

To oczywiste, że w czasie okresu wyniki morfologii mogą być zaburzone, co wynika z np. obniżonego poziomu hemoglobiny. Owszem, można poddać się morfologii w trakcie miesiączki, natomiast trzeba o tym poinformować lekarza analizującego wyniki.

APTT, INR

Są to najpopularniejsze badania wskaźników układu krzepnięcia. W czasie miesiączki krzepliwość krwi znacząco spada, przez co wyniki obu tych badań mogą być zupełnie niemiarodajne.

Mocz

Badanie moczu w czasie miesiączki nie jest najlepszym pomysłem. Istnieje tutaj wysokie prawdopodobieństwo zanieczyszczenia próbki krwią, co z kolei wpłynie na wyniki – te będą niewiarygodne i bezwartościowe z punktu widzenia diagnostyki.

Badanie ginekologiczne

Każda pani powinna wiedzieć, że badania ginekologicznego nie planuje się w czasie okresu. Jest to nie tylko niekomfortowe, ale też może utrudnić precyzyjne zdiagnozowanie pacjentki (przykładem jest tutaj badanie cytologiczne). W razie wątpliwości czy konieczności pilnego poddania się badaniu, po prostu skontaktuj się ze swoim lekarzem.

USG piersi

Jeśli regularnie poddajesz się badaniu USG piersi, to zawsze planuj je w takim terminie, kiedy nie masz okresu. Idealnie byłoby „wstrzelić się” w czas między 5. a 10. dniem cyklu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie