Trądzik u dorosłych – przyczyny i sposoby na skuteczną walkę z problemem

Piotr Kowalczyk
16.02.2018

Trądzik jest powszechnie znanym problemem skórnym, który kojarzymy głównie z osobami bardzo młodymi. Tymczasem kosmetolodzy zwracają uwagę, że systematycznie rośnie liczba dojrzałych pacjentów dotkniętych tą przykrą  przypadłością. Trądzik u dorosłych może mieć różne przyczyny – ustalenie źródła problemu ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii.

Skąd się bierze trądzik u dorosłych?

W zdecydowanej większości przypadków jest to efekt nadmiernego przesuszenia skóry, co bierze się z błędnego pojmowania higieny cery trądzikowej. Mamy tendencję do szukania prostych i szybkich rozwiązań. Dlatego sięgamy po reklamowane środki o działaniu tonizującym, które radzą sobie z oczyszczaniem skóry z łoju, ale nie rozwiązują istoty problemu.

To klasyczny przykład zamkniętego kręgu. Osoba mająca trądzik spowodowany nadmierną aktywnością gruczołów łojowych stosuje środek przesuszający cerę, co motywuje organizm do jeszcze intensywniejszej produkcji sebum. Walka z wiatrakami.

Oczywiście jednym z powodów trądziku u osób dorosłych są też problemy hormonalne. To głównie cecha kobiet. Szacunki mówią, że około 80% dojrzałych pań zmagających się z trądzikiem, cierpi na zaburzenia w gospodarce hormonalne, spowodowane np. stosowaniem antykoncepcji czy przekwitaniem. Spadek poziomu estrogenów, któremu towarzyszy wzrost testosteronu, praktycznie zawsze powoduje znaczne pogorszenie wyglądu, w tym właśnie pojawianie się wyprysków na twarzy, szyi i dekolcie.

Nie zapominajmy także o najbardziej prozaicznej przyczynie, czyli złej diecie. Na trądzik często narzekają osoby jedzące tłuste potrawy, nadużywające cukru, alkoholu, palące papierosy. W diecie sprzyjającej trądzikowi brakuje witamin, ale nie cukrów prostych i białka zwierzęcego.

Kosmetologia na ratunek

Fachowo przeprowadzone zabiegi kosmetologiczne mogą znacznie poprawić wygląd cery trądzikowej, ale oczywiście nie wyeliminują źródła problemu. Dlatego skuteczna terapia powinna się rozpocząć od wizyty u dermatologa. Zabiegi są elementem uzupełniającym, wspierającym cerę w procesie odbudowy.

Podstawowym zabiegiem jest oczywiście peeling oczyszczający. Pacjentowi można również zaproponować mikrodermabrazję (złuszczanie naskórka) oraz zabieg z kwasem migdałowym, mlekowym czy glikolowym. Kluczowe jest nawilżanie, a nie przesuszanie cery. W przypadku wystąpienia blizn potrądzikowych, niezbędne może być zastosowanie zabiegu laserowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie