Telfast - Jak działa? Kiedy się go stosuje?

Marek Szydełko
07.01.2022

Telfast jest to lek przeciwhistaminowy, który stosuje się w celu zwalczania objawów alergicznych. Jego substancją czynną jest feksofenadyna. Lek występuje w postaci tabletek powlekanych i wydawany jest w Polsce na receptę.

Czym jest lek Telfast?

Jak już wcześniej wspomniano lek Telfast działa przeciwalergicznie. Substancja czynna w nim zawarta blokuje histaminowe receptory H1 (typu 1). Dzięki temu lek ten skutecznie zmniejsza objawy alergiczne do których należy zaliczyć:
- wodnistą wydzielinę z nosa,
- kichanie,
- obrzęk błon śluzowych,
- zaczerwienienie i łzawienie oczu,
- pokrzywkę skórną.

Telfast działanie

Działanie leku Telfast opiera się na blokowaniu receptorów H1. Dodatkowo lek ten nie wywołuje działania sedatywnego, czyli uspokajającego. Chlorowodorek feksofenadyny szybko wchłania się do krwiobiegu w przypadku podania doustnego. Po około 1 do 3 godzin osiąga maksymalne stężenie we krwi. Stężenie w osoczu krwi zmniejsza się z czasem dwuwykładniczo. Lek wydalany jest w większości z żółcią, oraz w około 10% jako niezmieniona postać z moczem.

Telfast skład

Substancją czynną leku jest chlorowodorek feksofenadyny. Każda tabletka leku zawiera go w dawce 180 mg. Dodatkowo na skład rdzenia tabletki składają się: kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana żelowana, oraz stearynian magnezu. Otoczka natomiast posiada następujący skład: hypromeloza E-5 oraz E-15, powidon, dwutlenek tytanu, makrogol, koloidalna krzemionka bezwodna, oraz mieszanina tlenków bezwodnych.

Telfast dawkowanie

Osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12 roku życia powinny przyjmować feksofenadyny chlorowodorku który jest substancją czynną w leku Telfast w dawce 180 mg jednokrotnie w ciągu doby, co odpowiada jednej tabletce. Lek powinien być przyjmowany przed posiłkiem.
Producent nie prowadził badań na temat przyjmowania leku przez dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Należy wspomnieć, że lek ten wydawany jest na receptę w Polsce i należy go przyjmować jedynie po konsultacji z lekarzem, oraz zgodnie z zaleceniami.

Wskazania do stosowania Telfast

Telfast wskazany jest w celu złagodzenia objawów uczuleniowych takich jak: kichanie, obrzęk błony śluzowej nosa, katar czy łzawienie oczu. Wskazaniem do przyjmowania leku Telfast jest również leczenie przewlekłej idiopatycznej pokrzywki w sposób objawowy.

Telfast - działania niepożądane

Lek Telfast nie posiada wielu działań niepożądanych do głównych które występują rzadziej niż u 1 na 10 osób, ale częściej niż u 1 na 100 należy zaliczyć:
- ból głowy,
- senność,
- nudności.
Źródło: Telfast - Medyk Online

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.