Sygnały świadczące o tym, że jesz za dużo cukru

Mariusz Siwko
21.06.2021

Cukier jest niezbędny w diecie człowieka, natomiast w nadmiarze zdecydowanie nam szkodzi. Wiele osób przez lata przekracza dobową zalecaną dawkę cukru, nie mając świadomości, jak zły ma to wpływ na ich zdrowie czy wygląd. Wiedz zatem, że istnieją dość czytelne sygnały mogące świadczyć o tym, że jesz za dużo cukru. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Zły nastrój

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przekraczanie zalecanej dawki cukru w diecie może się fatalnie odbijać na kondycji psychicznej. Jeśli więc miewasz częste wahania nastroju, epizody depresyjne, czujesz rozdrażnienie i miewasz gwałtowne napady złości, to wina może leżeć właśnie w nadmiarze cukru w Twoim jadłospisie.

Wilczy apetyt

Dość zaskakującym objawem przekraczania dobowej dawki cukru jest ciągłe uczucie głodu. Jeśli krótko po zjedzeniu np. kolacji od razu biegniesz do spiżarni po coś słodkiego, to musisz wiedzieć, że Twój mózg w ten sposób domaga się bodźców zapewnianych mu przez ten składnik pożywienia. Tak naprawdę nie jesteś głodny, ale tylko tak Ci się wydaje, co jest winą spożywania nadmiernej ilości cukru.

Ciągłe zmęczenie

Masz aktywną naturę, nie lubisz siedzieć w miejscu, ale od pewnego czasu nic Ci się nie chce? To także jeden z objawów nadmiaru cukru w diecie. Wynika to z tego, że zjadając coś słodkiego czujesz gwałtowny przypływ energii, natomiast już po około pół godzinie jesteś bez sił. Musisz więc stale jeść słodkie produkty, bo w przeciwnym razie masz wrażenie, jakbyś przebiegł maraton.

Niedostatecznie słodkie potrawy

Bardzo czytelnym objawem nadmiernej zawartości cukru w diecie jest nieodczuwanie słodyczy. Polega to na tym, że gdy np. kilka lat temu z przyjemnością wypijałeś gorzką herbatę, to dziś na pewno być jej nie tknął bez dodatku cukru. Mniej słodkie wydają Ci się także niektóre potrawy, w tym np. domowe wypieki.

Częsta ochota na słodkie

Każdy z nas miewa takie chwile, kiedy z chęcią zjadłby całą tabliczkę czekolady za jednym posiedzeniem. Jeśli Tobie podobne sytuacje zdarzają się kilka razy dziennie, to najwyraźniej jesteś już uzależniony od cukru i musisz stale dostarczać swojemu mózgowi przyjemności, jaką daje zjedzenie czegoś słodkiego. Powoduje to uwolnienie dopaminy, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.