Suplementy diety z morwą białą: na co warto je stosować?

Rynek suplementów diety stale się rozwija i oferuje nam coraz nowsze preparaty wspomagające organizm. Mimo to producenci wciąż chętnie korzystają z osiągnięć medycyny naturalnej i dodają do swoich produktów dobrze nam znane surowce. Jednym z nich jest morwa biała. Znajdziemy ją w wielu popularnych suplementach o bardzo szerokim działaniu. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie są właściwości morwy białej i na co warto stosować zawierające ją suplementy diety.

Naturalne źródło antyoksydantów

Lecznicze właściwości morwy białej są znane i wykorzystywane od lat, ale nasze babcie z pewnością nie miały wiedzy na temat tego, co właściwie znajduje się w tych owocach. Okazuje się, że morwa biała jest bardzo bogatym źródłem flawonoidów, czyli antyoksydantów. Mają one działanie antynowotworowe, ponieważ neutralizują wolne rodniki (jeden z najważniejszych czynników wywołujących raka).

Ponadto badania wykazały, że flawonoidy mają działanie antyhiperglikemiczne, dlatego spożywanie suplementów diety z morwą białą jest bardzo wskazane w przypadkach cukrzycy.

Morwa biała odchudza?

To zbyt daleko idące uproszczenie, ale faktem jest, składniki zawarte w morwie białej mogą wspierać proces odchudzania. Enzymy znajdujące się w ludzkim organizmie, nazywane glikozydazami, odpowiadają za rozkładanie cukrów złożonych do cukrów prostych, które następnie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.

Naukowcy udowodnili, że regularne spożywanie morwy białej (lub zawierających ją suplementów) hamuje proces wchłaniania cukrów prostych. Właśnie dlatego osoby będące na diecie mogą wspierać się np. piciem herbatek czy naparów z morwą białą, co powinno przyspieszyć efekt chudnięcia (oczywiście jeśli jednocześnie zadbamy o prawidłową dietę i ruch).

Dla mających problemy z wątrobą

Składniki zawarte w morwie białej wykazują silne działanie przeciwzapalne. Wiemy więc, dlaczego kilkadziesiąt lat temu ten owoc był jednym z podstawowych leków przeciwgorączkowych. Współczesne suplementy diety z morwą białą są opracowywane również z myślą o osobach cierpiących z powodu nieprawidłowej pracy wątroby. Pod tym względem szczególnie skuteczne są środki zawierające ekstrakt z liści morwy białej.

Poza tym morwa biała zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych i mineralnych, w tym witaminę C, witaminy z grupy B, witaminy K, PP oraz E, a także żelazo. Dlatego regularne picie np. naparów z tego owocu jest dobrym sposobem na wzmocnienie organizmu w okresie infekcyjnym czy po długiej chorobie.

Wybór suplementów diety zawierających ekstrakt z morwy białej jest ogromny. Warto jednak pamiętać, aby przed wybraniem konkretnego produktu skonsultować to z lekarzem. Nadmiar dobroczynnych składników może być bowiem równie groźny dla zdrowia, jak ich niedobór.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.