Stwardnienie Zanikowe Boczne (SLA): co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Mateusz Nowak
18.06.2024

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA), znane również jako choroba Lou Gehriga, to wyniszczająca choroba, która może się ujawnić u przedstawicieli obu płci, wszystkich ras, również w bardzo młodym wieku (nawet przed trzydziestką). Zrobiło się o niej głośno za sprawą Stephena Hawkinga, czyli najsłynniejszego człowieka żyjącego z SLA (już zmarłego). Omawiamy podstawowe fakty na temat tej choroby.

Czym jest SLA?

Stwardnienie zanikowe boczne to postępująca choroba neurodegeneracyjna, która atakuje neurony ruchowe odpowiedzialne za kontrolę mięśni. Prowadzi do stopniowej utraty zdolności ruchowych i jest nieuleczalna, z typowym czasem przeżycia wynoszącym od 3 do 5 lat od diagnozy.

Dokładne przyczyny choroby nie są znane.

Objawy choroby

Typowe objawy SLA obejmują:

  • Osłabienie kończyn – u pacjentów pojawiają się problemy z chodzeniem czy wchodzeniem po schodach.
  • Bełkotliwa mowa – charakterystyczne dla SLA są problemy komunikacyjne spowodowane osłabieniem mięśni twarzy .
  • Osłabienie rąk – mogą pojawić się trudności z trzymaniem przedmiotów, odkręcaniem słoików, otwieraniem kranu z wodą etc.
  • Skurcze mięśni – typowym objawem SLA są drgania i skurcze mięśni.
  • Problemy emocjonalne – u chorych na SLA mogą pojawiać się np. niekontrolowane wybuchy śmiechu czy płaczu.

Wczesna diagnoza

Nie należy lekceważyć nawet z pozoru mało istotnych objawów, które mogą w choć minimalnym stopniu wskazywać na SLA. Choć choroba pozostaje nieuleczalna, to jej wczesne rozpoznanie daje szansę na podjęcie leczenia, które spowolni rozwój SLA, załagodzi objawy oraz przedłuży życie pacjenta, zapewniając mu choć minimalny komfort codziennego funkcjonowania.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie