Migrena to bardzo dokuczliwa, ale też powszechnie bagatelizowana dolegliwość. Wiele osób stawia znak równości między migreną a zwykłym bólem głowy, co jest klasycznym nieporozumieniem. W rzeczywistości migrena może wywrócić życie do góry nogami i choć sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, to w niektórych przypadkach wymaga co najmniej konsultacji medycznej. Sprawdź, kiedy warto zgłosić się do lekarza z migreną.
Jeśli doświadczasz bólu głowy, który różni się od dotychczasowych ataków migreny – jest silniejszy, trwa dłużej lub towarzyszą mu nowe objawy neurologiczne, to zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem. Nagły, bardzo silny ból, może być objawem np. krwotoku podpajęczynówkowego, co już stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia.
Bezwzględnej konsultacji medycznej wymaga migrena, której towarzyszą niepokojące objawy o podłożu neurologicznym, takie jak:
Symptomy te mogą, choć nie muszą mieć związku z migreną. Często wskazują na znacznie poważniejsze problemy zdrowotne, włącznie z udarem mózgu. Pilnie zgłoś się do lekarza, nawet na SOR.
Migrena, która pojawia się częściej niż 15 dni w miesiącu przez minimum trzy miesiące, może zostać zakwalifikowana jako migrena przewlekła. W takim przypadku konieczna jest wizyta u neurologa w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia – tak po prostu nie da się żyć.