Stacjonarnie, online, indywidualnie? Różne formy psychoterapii

Mateusz Nowak
26.11.2021

Mimo, że z roku na rok na wizytę u specjalisty, zajmującego się zdrowiem psychicznym decyduje się coraz więcej Polaków, to psychoterapia w naszym kraju wciąż owiana jest swego rodzaju tajemnicą. To przekonanie najczęściej jest wynikiem niepewności i nieznajomości tego, co będzie się działo podczas terapii. W tym artykule dowiesz się jakie są formy terapii, czego możesz się na nich spodziewać, a także, która będzie najbardziej odpowiednia dla Ciebie.

Wybór należytej formy terapii może być na początku dość przytłaczający dla osoby, która poszukuje pomocy. Prócz wielu różnorodnych nurtów psychoterapeutycznych, w tym najbardziej popularnych takich jak: psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia systemowa, psychoterapia integracyjna czy psychoterapia humanistyczna, bardzo istotna jest również forma terapii, na którą się decydujemy: psychoterapia indywidualna, grupowa czy też terapia dla par.

Do tego dochodzi kolejna kwestia, a mianowicie to, czy terapia jest prowadzona stacjonarnie i mamy możliwość spotkania z terapeutą twarzą w twarz w jego przytulnym gabinecie, czy też widzimy się jedynie online za pośrednictwem komunikatora internetowego. Szczególnie ze względu na sytuację epidemiologiczną wielu pacjentów wybiera formę zdalną. Pandemia i reżim sanitarny mocno wpłynęły na decyzje o przenoszeniu wizyt u terapeuty do Internetu. Niemniej jednak psychoterapia online wbrew pozorom wcale nie jest mniej efektywna. Oczywiście, wypada zaznaczyć, że efekty terapii w dużej mierze zależą od możliwości oraz zaangażowania pacjenta, dlatego też sfera miejsca spotkań najczęściej dopasowywana jest do postanowień pacjenta.

Psychoterapia indywidualna

Terapia w tej formie opiera się na relacji między psychoterapeutą, a osobą, która uważa, iż potrzebuje pomocy. Dzięki pełnemu skupieniu na drugiej osobie możliwe jest zaistnienie odpowiedniej relacji terapeutycznej sprzyjającej procesowi jakim jest terapia.

Pierwsze spotkanie poświęcone jest przedstawieniu problemów z jakimi spotyka się pacjent, a także wypracowaniu tzw. kontraktu psychoterapeutycznego, w ramach którego precyzyjnie ujmowany jest cel, wszelkie kwestie dotyczące warunków współpracy, zachowania poufności czy też inne istotne sprawy dla pacjenta. Na pierwszym spotkaniu może się również okazać, że psychoterapeuta poleci pacjentowi inną formę terapii, która będzie bardziej adekwatna do jego problemu i być może szybciej go rozwiąże.

Psychoterapia indywidualna polecana jest szczególnie osobom, których problemy wymagają skupienia się w pełni na ich przekonaniach, motywacjach, emocjach, zachowaniach i doświadczeniach, a nie są związane z funkcjonowaniem w środowisku. Terapeuta w terapii indywidualnej ma możliwość przyjrzenia się pacjentowi bliżej, albowiem sfera społeczna w tej formie funkcjonuje jedynie poprzez relacje osoby potrzebującej pomocy.

Terapia dla par

Forma terapii mająca na celu rozwiązanie problemów w relacji pary lub małżeństwa. Najczęściej psychoterapia par jest wybierana przez osoby, które mają trudności w porozumieniu się, odczuwają stałe podenerwowanie, a konflikty urastają do niemożliwych do rozwiązania. Terapeuta, korzystając z możliwości spotkania się w bezpiecznym miejscu jakim jest gabinet, pomaga w omówieniu nurtujących kwestii, a także wypracowaniu odpowiednich sposobów komunikacji w związku.

Nie można jednak oczekiwać, że specjalista sam wyjaśni wszystkie komplikacje. Skuteczna psychoterapia wymaga otwartości i chęci współpracy z każdej ze stron, dlatego w terapii par fundamentalne jest zaangażowanie obu osób w związku. Bywa również, że w relacji występują czynniki uniemożliwiające porozumienie. Do takich możemy zaliczyć m.in. przemoc, uzależnienie czy chorobę psychiczną. W takim wypadku specjalista polecić może psychoterapię indywidualną bądź interwencję kryzysową.

Niezależnie od formy terapii, która zostanie przez Ciebie wybrana bądź zaproponowana przez specjalistę należy pamiętać, że psychoterapia to bezpieczne miejsce do poradzenia sobie z wszelkimi niedogodnościami z jakimi się spotykamy. Do takich nie należą jedynie zaburzenia i choroby. Psychoterapia daje również niesamowite możliwości zwiększenia swojej samoświadomości, rozwoju osobistego, a także zapewnia wsparcie w codziennych działaniach. Najnowsze badania pokazują, że psychoterapia online jest równie skuteczna, co psychoterapia stacjonarna. Najtrudniejszy jest często ten pierwszy kontakt ze specjalistą, do którego musimy się przekonać. Dlatego też warto pamiętać, iż psychoterapia to zawsze miejsce bezpieczne, poufne i nastawione na pełen komfort pacjenta.

Jeśli chcesz, aby takim miejscem dla Ciebie stało się Centrum Nowa, zapraszamy do kontaktu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie