Sok z kiszonej kapusty nie taki zdrowy, jak się wydaje!

Marek Szydełko
30.01.2020

Sok z kiszonej kapusty ma wyjątkowo dobrą opinię. Powszechnie uważa się, że jest bardzo zdrowy, świetny na kaca i wzmocnienie odporności. Choć sok, który jest efektem fermentacji kapusty (nie wyciska się go z tego warzywa!) rzeczywiście zawiera wiele cennych dla człowieka składników, do picie go w zbyt dużych ilościach może być wręcz szkodliwe. Dlaczego? To wyjaśniamy w naszym poradniku.

Bomba solna

Przede wszystkim sok z kiszonej kapusty zawiera ogromne ilości soli, ponieważ w celu jego pozyskania zalewa się kapustę solanką. Efekt? Szklanka soku może zawierać około 2,5 g soli, a dzienne zapotrzebowanie na tę przyprawę wynosi zaledwie 5 g. Pijąc sok z kiszonej kapusty np. codziennie, z pewnością doprowadzisz do nadmiaru sodu w organizmie, co jest bardzo groźne dla układu sercowo-naczyniowego. Skutkiem może być nadciśnienie, ale też wzrost wagi – sól zatrzymuje wodę w organizmie.

Może wywoływać alergię na żywność

Sok z kiszonej kapusty jest bogatym źródłem histaminy, czyli aminokwasu powstającego w procesie fermentacji – dlatego też dużo histaminy zawierają sery pleśniowe i dojrzewające. Udowodniono, że histamina jest odpowiedzialna za niektóre reakcje alergiczne na żywność. Skutkiem częstego picia soku z kiszonej kapusty mogą więc być uporczywe biegunki, wykwity skórne czy nawet migreny. Osoby pijące sok z kiszonej kapusty i zauważające u siebie takie objawy, powinny na jakiś czas odstawić ten napój i przekonać się, czy wszystko wróci do normy.

Probiotyki: jeden z większych mitów

W różnych poradnikach wspomina się o tym, że sok z kiszonej kapusty zawiera mnóstwo bakterii probiotycznych wzbogacających ludzką florę bakteryjną, a tym samym usprawniających funkcjonowanie układu pokarmowego, trawiennego i immunologicznego. Prawda jest niestety inna.

Probiotyki zawarte w soku z kiszonej kapusty są bardzo wrażliwe na działanie kwasów żołądkowych. Skutek jest taki, że – pisząc obrazowo – bakterie nie zdążą dotrzeć do jelit, bo wcześniej zostaną zniszczone. Nie ma więc mowy o jakichś cudownych właściwościach probiotycznych  soku z kiszonej kapusty – efekty mogłyby wystąpić tylko wtedy, gdybyśmy wypijali kilka litrów soku na dobę, co raz, że jest praktycznie niewykonalne, a dwa – mogłoby skutkować wymienionymi wcześniej problemami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.