Soczewki okularowe – rodzaje, powłoki, uszlachetnienia

Piotr Kowalczyk
28.07.2021

Soczewki do okularów to szeroka gama produktów, które dzięki nowoczesnym technologiom coraz precyzyjniej korygują wady wzroku, poprawiają jakość i komfort widzenia. Dlatego, aby okulary korekcyjne dobrze Ci służyły, z namysłem dobierz do nich odpowiednie dla siebie szkła okularowe, bo to one zdecydują o tym, jak będziesz widzieć oraz czuć się w swoich okularach. Jeśli zastanawiasz się, jakie soczewki okularowe wybrać, w poniższym tekście znajdziesz najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się, jakie rodzaje soczewek do okularów możesz spotkać w salonach optycznych oraz jakie powłoki i uszlachetnienia soczewek mogą najbardziej Ci się przydać.

Szkła do okularów – rodzaje i materiały

Soczewki okularowe różnią się od siebie między innymi budową oraz rodzajem materiału, z którego je wykonano. Zarówno materiał, jak i konstrukcja soczewki zdecydują o jakości odwzorowania obrazu, ale i wpłyną na jej estetyczne i funkcjonalne walory. Nowoczesne materiały, z których tworzy się organiczne soczewki okularowe, są lżejsze, trwalsze i bardziej odporne na zniszczenie. Pod względem budowy najczęściej stosowanymi szkłami dla osób w wieku presbiopijnym są okularowe soczewki progresywne gwarantujące ostre widzenie zarówno w dali, bliży jak i na odległościach pośrednich oraz jednoogniskowe szkła, które mają tę samą moc na całej powierzchni soczewki i korygują krótkowzroczność,dalekowzroczność i astygmatyzm.

Soczewki do okularów są stale udoskonalane przez swoich producentów, dzięki czemu na rynku pojawiają się coraz doskonalsze warianty funkcjonalne szkieł. Na szczególne wyróżnienie zasługuje pod tym względem zwłaszcza HOYA, firma tworząca wysokiej jakośći soczewki okularowe dopasowane do potrzeb użytkowników. Hoya oferuje m.in. nowej generacji szkła okularowe dostosowane do różnych aktywności i stylów życia, np. okularowe soczewki do pracy przed komputerem, soczewki relaksacyjne do okularów wspomagające akomodację, specjalne soczewki sportowe, światłoczułe soczewki fotochromowe Hoya Sensity, trwałe i lekkie soczewki okularowe dla dzieci czy specjalne soczewki okularowe dla kierowców Hoya EnRoute. Warto przy wyborze szkieł do okularów zdecydować się właśnie na tego rodzaju zindywidualizowane rozwiązania, ponieważ soczewki okularowe będą wówczas najskuteczniej wspomagały Cię w realizacji Twoich codziennych zadań.

Jak udoskonalić soczewki do okularów?

Powłoki uszlachetniające i filtry pozwalają ulepszyć soczewki do okularów w taki sposób, by lepiej spełniały one swoje funkcje, skuteczniej chroniły oczy przed promieniowaniem UV lub światłem niebieskim, były bardziej odporne na zarysowanie czy zabrudzenie. Najbardziej znana powłoka antyrefleksyjna redukuje niechciane refleksy, dzięki czemu widzenie staje się bardziej komfortowe, ale też, w zależności od swojego wariantu, może podnieść ich odporność na zarysowania, zapobiegać parowaniu szkieł lub osadzaniu się na nich kurzu. Tak kompleksowo działa np. innowacyjna powłoka Hoya Hi-Vision Long Life, która zapewnia wyraźne widzenie, redukuje refleksy, przedłuża żywotność szkieł i nadaje im bardziej estetyczny wygląd.

Soczewki okularowe uszlachetnione tą powłoką można też łatwiej utrzymać w czystości, dzięki dodatkowym warstwom oleo- i hydrofobowym. Powłoki antyrefleksyjne Hoya występują również w wariantach wyspecjalizowanych, jak np. powłoka Hoya BlueControl neutralizująca nadmiar światła niebieskiego emitowanego przez ekrany urządzeń cyfrowych czy powłoka Hoya UV Control, która w 100% chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dostępne w ofercie Hoya atrakcyjne i twarzowe barwienia pozwalają z kolei uzyskać lepszy kontrast widzenia i poprawić percepcję barw, a także nadają soczewkom bardziej oryginalny wygląd.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.