Sekcja Wodna Grupy Operacyjnej Dolnośląskiego WOPR

Aneta Kwapisz
21.05.2015

Jesteśmy jednostką której działania są ściśle związane z wodą, a obszar Wrocławskiego Węzła Wodnego oraz Mietkowskiego Zbiornika Retencyjnego, na którym pracujemy wymusza stała dbałość o kondycję, dobry poziom umiejętności pływackich, a także sprawne posługiwanie się pozostającym w naszej dyspozycji sprzętem pływającym. W związku z powyższym stworzyliśmy Sekcję Wodną, która jest odpowiedzialna za wyszkolenie i trenowanie wszystkich członków GO w w/w zakresie.

Sekcja wodna, w przeciwieństwie do pozostałych sekcji, nie ma wąskiej specjalizacji. Zakres zadań obejmuje wszystkie aspekty ratownictwa wodnego począwszy od nauki pływania, poprzez posługiwanie się sprzętem, na organizowaniu i kierowaniu akcją poszukiwawczo-ratunkową kończąc. Sekcja wodna pełni zadanie klamry spinającej działalność wszystkich sekcji w jedną spójną całość.

Posiadamy wysokiej klasy sprzęt motorowodny służący nam do zabezpieczania wszelkich imprez, które odbywają się na wodzie oraz w bezpośrednim sąsiedztwie wody, a także do działań prewencyjnych wykonywanych na wspomnianych akwenach. Dlatego konieczne jest, by każdy członek GO umiał się nim posługiwać.

Pływanie trenujemy cały rok, zarówno na basenach jak i na wodach otwartych. Zimą ćwiczymy techniki ratownictwa lodowego na zamarzniętej Odrze.  Nasi Ratownicy uczestniczą w szkoleniach cyklicznych, z zakresu ratownictwa wodnego, takich jak: Międzynarodowe Ćwiczenia Zespołów Ratowniczych w Kostrzynie, Ogólnopolskie Szkolenie Grup Ratownictwa Wodnego we Wrocławiu, Centralne szkolenie WOPR z zakresu ratownictwa sprzętowego w Kołobrzegu i Szczecinie , Centralne szkolenie WOPR na wodach szybko płynących w Wietrznicy, Wewnętrzne Szkolenie Motorowodne Grupy i innych.
W okresie od 1 maja do 31 października można nas spotkać na Wrocławskim Węźle Wodnym oraz Mietkowskim Zbiorniku Retencyjnym. Wtedy to realizujemy nasze zadanie zgodne z naszą misją - zmniejszamy liczbę osób tonących poprzez prewencje i bezpośredni udział w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. Ponadto zabezpieczamy niemalże wszystkie wydarzenia kulturalne i sportowe mające miejsce na wrocławskich akwenach.

Grupa Operacyjna pozostaje w gotowości 24 godziny na dobę przez 365 dni w  roku. Jesteśmy w ciągłym kontakcie z Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego, Komisariatem Policji Wodnej oraz Państwową Strażą Pożarną, z którą podpisaliśmy porozumienie dotyczące prowadzenia akcji oraz szkoleń.

 

źródło: http://gowopr.eu/onas/sekcja-wodna.html

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.