Rzucasz palenie? Sprawdź co i jak powinieneś jeść!

Aneta Kwapisz
23.05.2016

Rzucanie palenia to bardzo trudny etap w życiu palacza, ale jednocześnie konieczny krok, aby wreszcie zadbać o swoje zdrowie. Na pewno czujesz teraz rozdrażnienie i tęsknotę za „dymkiem”, który pozwalał Ci się odprężyć i na chwilę zapomnieć o problemach. Częstym skutkiem ubocznym rozstania z nałogiem jest także wzrost wagi. Dlatego bardzo ważne jest, abyś właśnie szczególnie skrupulatnie pilnował co i jak jesz. Oto najważniejsze rady.

Ogranicz jedzenie

Zostało naukowo dowiedzione, że palenie papierosów przyspiesza metabolizm i przekłada się na dzienną utratę do 200-300 kilokalorii. Po rzuceniu palenia musisz więc ograniczyć ilość dostarczanej do organizmu energii. Policz, ile kalorii miały Twoje dotychczasowe posiłki i wyklucz z diety produkty z dużą zawartością cukrów i węglowodanów. Dzięki temu nie przytyjesz.

Trzymaj apetyt w ryzach

Nikotyna ma olbrzymi wpływ na receptory odpowiadające za uczucie łaknienia, dlatego nałogowi palacze nie odczuwają dużej potrzeby częstego jedzenia. Po rozstaniu z papierosami na pewno się to zmieni. Aby przestać rzucać się na posiłki i pochłaniać ogromne ilości sztucznych wypełniaczy, staraj się jeść często, ale mało. Optymalne jest jedzenie 5-6 posiłków na dobę. Dzień zacznij od obfitego śniadania, do pracy zabierz kanapkę na drugie śniadanie, zjedz treściwy, ale niezbyt tłusty obiad (aby nie czuć się przemęczonym), a do wieczora pozwól sobie na jeszcze przynajmniej 2-3 małe posiłki.

Pamiętaj

Ostatni posiłek w ciągu dnia zjedz do 18.

Jedz produkty długo uwalniające energię

Są to przede wszystkim kasze, ryż, makarony i żytnie pieczywo. Jedząc je gwarantujesz sobie, że po kilku minutach od posiłku nie poczujesz znowu głodu. Są to także produkty bardzo zdrowe, wspierające prawidłowy metabolizm. W Twojej diecie nie może też zabraknąć warzyw i owoców.

Rada

Jak najczęściej jedz produkty przyprawione cynamonem, który ma doskonały wpływ na gospodarkę węglowodanową. Jeśli natomiast czujesz pokusę zapalenia, wypij zieloną herbatę.

Uwaga na słodycze

Wiesz, dlaczego w czasie rzucania palenia masz tak dużą ochotę na słodycze? Ponieważ nikotyna uwalnia adrenalinę i pobudza do działania. Substytutem są więc cukry proste. Twój organizm się ich domaga, ale musisz go za wszelką cenę oszukać – w przeciwnym razie przytyjesz i poczujesz się dużo gorzej.

Rada

Zamiast słodyczy sięgaj po zdrowe przekąski, jak ziarna słonecznika, orzechy, wafelki ryżowe.

W trakcie rzucania palenia nie zapomnij o ruchu. Zacznij uprawiać jakiś sport, a szybko przekonasz się, że bez papierosów czujesz się znacznie lepiej, masz więcej energii i życiowej witalności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.