Rodzaje szamponów do włosów – sprawdź, który będzie odpowiedni dla siebie

Maciej Piwowski
12.11.2021

Nawet jeśli na co dzień niespecjalnie dbasz o swoją urodę i nie używasz żadnych specjalnych kosmetyków, to z pewnością masz w łazience szampon do włosów. Trudno byłoby sobie wyobrazić dbanie o higienę głowy bez tego produktu. Czy jednak wiesz, że na rynku znajdziemy wiele rodzajów szamponów przeznaczonych do różnych włosów oraz sprawdzających się w odmiennych zastosowaniach? W naszym poradniku wymieniamy i krótko opisujemy te najpopularniejsze.

Szampon do włosów normalnych

Takie szampony najczęściej mają uniwersalny skład, zawierając m.in. glicerynę, pantenol, glikol propylenowy oraz różnego rodzaju ekstrakty roślinne. Szampon do włosów normalnych powinien być pierwszym wyborem dla osób, które nie mają żadnych problemów z włosami i szukają kosmetyku do stosowania na co dzień.

Szampon do włosów przetłuszczających się

Przetłuszczanie się włosów, a pisząc precyzyjniej skóry głowy, to jeden z najczęstszych problemów. Tłuste włosy nie tylko wyglądają nieestetycznie i wydzielają nieprzyjemny zapach, ale także są podatne na powstawanie łupieżu. Może również dochodzić do nadkażeń bakteryjnych oraz infekcji grzybiczych. Dlatego warto sięgać po szampony zawierające silne detergenty, które skutecznie usuwają nadmiar łoju z włosów oraz skóry głowy.

Szampon do włosów suchych

Suche włosy są bardzo wrażliwe, podatne na łamliwość oraz nadmierne wypadanie, stąd do codziennej pielęgnacji zaleca się używać szamponów zawierających składniki nawilżające, na przykład kozie mleko, miód czy mleko kokosowe.

Szampon zwiększający objętość

Nie można oczywiście liczyć na cuda i spodziewać się, że dzięki stosowaniu takiego szamponu w krótkim czasie „dorobimy się” bujnej czupryny. Faktem jest natomiast, że tego typu kosmetyki zawierają składniki wspomagające porost włosów, jak gliceryna, ceramidy, keratyna czy ekstrakty roślinne o działaniu nawilżającym i odżywiającym.

Szampon przeciwłupieżowy

Na koniec jedna z najpopularniejszych kategorii szamponów. Trzeba tutaj natomiast rozgraniczyć szampony o działaniu przeciwłupieżowym od tych leczniczych – te drugie są znacznie droższe i dostępne wyłącznie w aptekach. Zawierają substancje przeciwgrzybicze, na przykład ketokonazol. Z kolei szampony kosmetyczne o działaniu przeciwłupieżowym w głównej mierze przesuszają skórę głowy, co ma ograniczyć produkcję łoju stanowiącego pożywkę dla grzybów.

Artykuł powstał przy współpracy https://jpmedica.com

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.