Przetłuszczająca się cera – jak sobie z tym poradzić?

Andrzej Winnicki
05.01.2022

Przetłuszczanie się cery jest jednym z najczęstszych problemów dermatologicznych, a w konsekwencji także urodowych. Gdy Twoja twarz ciągle się świeci, zwłaszcza w sztucznym świetle, to sytuacji nie uratuje nawet najlepszy makijaż. Dlatego nie warto tego lekceważyć. Walkę z problemem przetłuszczania się cery należy zacząć od wprowadzenia kilku istotnych zmian w pielęgnacji, które po kolei omawiamy w naszym poradniku.

Intensywne nawilżanie

Paradoksalnie najlepszym sposobem na przetłuszczanie się cery jest zintensyfikowanie jej nawilżania. Przyczyną, dla której cera się przetłuszcza, jest nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe. Chcąc to zahamować należy dbać o to, aby cera była dogłębnie nawilżona, a nie przesuszona – dlatego warto odstawić np. tonik czy inne kosmetyki o działaniu przesuszającym.

Nawadnianie organizmu od wewnątrz

Wiele osób o tym zapomina czy wręcz to lekceważy, tymczasem nawadnianie organizmu od wewnątrz także ma istotny wpływ na zmniejszenie produkcji sebum. Warto wypijać minimum 2 litry czystej wody dziennie, poza zupami, kawą czy herbatą. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy to z reguły pijemy mniej, a to od razu odbija się na kondycji cery.

Unikaj agresywnych kosmetyków

O toniku już wspomnieliśmy, natomiast chcąc poradzić sobie z problemem przetłuszczającej się cery warto również zrezygnować ze stosowania agresywnych kosmetyków do makijażu i demakijażu, a także do stylizacji włosów. Powodują one zapychanie się porów, co może również doprowadzić do trądziku.

Makijaż tylko od święta

Nie mówimy tutaj oczywiście o delikatnym, codziennym makijażu, ale o wykonywaniu pełnego make-upu, który powinien być wyborem tylko okazjonalnym, na wielkie wyjścia. Makijaż powoduje przesuszanie się skóry, co z kolei prowadzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych i spotęgowania problemu przetłuszczania się cery.

Nie zapomnij o pielęgnacji włosów i skóry głowy

Nie każdy wie, że przetłuszczająca się cera to także przetłuszczająca się skóra głowy, a tym samym włosy. Dlatego chcąc wyciszyć gruczoły łojowe należy działać kompleksowo, nie zapominając o skalpie, który wymaga nawilżania. Nie powinien być przy tym drażniony, dlatego zrezygnuj np. z masażu skóry głowy podczas mycia włosów oraz ze stosowania agresywnych kosmetyków do stylizacji.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.