Przesuszona skóra głowy – jak sobie z tym poradzić?

Remigisz Szulc
13.07.2021

Potocznie mówimy o suchych włosach, natomiast trzeba wiedzieć, że przyczyną tego problemu jest przesuszenie skóry głowy. Gdy gruczoły łojowe nie pracują prawidłowo i nie produkują wystarczającej ilości sebum, to momentalnie fryzura zaczyna przypominać siano, a włosy są nieprzyjemne w dotyku i ciężko się układają. Jak sobie poradzić z tym problemem? Sprawdź w naszym poradniku.

Dlaczego skóra głowy się przesusza?

Wina niemal zawsze leży po stronie osoby, która została dotknięta tym problemem. W grę może wchodzić nieprawidłowa dieta, ale znacznie częściej źródło stanowią stosowane kosmetyki – na czele z szamponem. Jeśli codziennie korzystasz z szamponu przeciwłupieżowego, który ma silne właściwości przesuszające skórę głowy, to nic dziwnego, że Twoje włosy przypominają siano.

Przesuszenie skóry głowy może być również konsekwencją częstego sięgania po agresywne kosmetyki do stylizacji, jak żele, pianki, lakiery, kremy. W grę wchodzi również koloryzacja z wykorzystaniem niskiej jakości farby lub zbyt gwałtowne rozjaśnienie włosów.

Na przesuszanie się skóry głowy wpływ mają również czynniki środowiskowe. Ten problem często obserwują u siebie osoby przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz w tych, w których intensywnie korzysta się z ogrzewania. Nie pomaga noszenie czapki, wystawienie skóry głowy na ostre słońce, kąpiele w morzu.

Warto także wspomnieć o korzystaniu z przyborów do stylizacji włosów, na czele z lokówką, prostownicą oraz suszarką z funkcją wyłącznie gorącego powietrza. Wszystko to zwykle przynosi efekt w postaci przesuszonej skóry głowy.

Co robić?

Najlepiej będzie zacząć od wykluczenia czynników mogących powodować przesuszanie się skóry głowy. Odstaw agresywne kosmetyki do pielęgnacji, ogranicz również częstotliwość mycia włosów, korzystając przy tym z delikatnych szamponów ziołowych.

Wskazane jest regularne nawilżanie włosów oraz samej skóry głowy, do czego najlepiej sprawdzają się domowe maski i wcierki – na przykład na bazie siemienia lnianego, kurzego jajka czy oliwy z oliwek. Możesz również sięgnąć po specjalne kosmetyki, jak balsamy czy mgiełki do włosów.

Rada

Wychodząc na dwór w upalny i słoneczny dzień koniecznie zabezpiecz swoje kosmyki kremem z filtrem.

Jeśli te sposoby zawiodą, to być może problem jest znacznie poważniejszy i wymaga konsultacji z kosmetologiem specjalizującym się w pielęgnacji włosów oraz skóry głowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.