Przeciwwskazania do wykonania peelingu mechanicznego

Krzysztof Jagielski
04.03.2021

Peeling mechaniczny jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na złuszczenie zrogowaciałego naskórka. To standardowy zabieg kosmetyczny, który można z powodzeniem wykonać w domu. Najpopularniejsze są peelingi kawowe i cukrowe. Efektem zabiegu jest wyraźne wygładzenie skóry oraz jej oczyszczenie, co potęguje działanie substancji odżywczych zawartych w kosmetykach. Peeling dodatkowo pozwala wyrównać koloryt skóry, świetnie sprawdza się w walce z trądzikiem oraz nadmiarem sebum. Niestety, nie wszyscy mogą się poddać temu zbiegowi. Jakie są przeciwwskazania do wykonanie peelingu mechanicznego? Sprawdź w naszym poradniku.

Skóra alergiczna

Osoby ze skórą skłonną do alergii niestety muszą zrezygnować z klasycznego peelingu mechanicznego. W ich przypadku mogłoby się to skończyć bardzo brzydkimi i dokuczliwymi podrażnieniami. Skóra alergiczna jest bardzo wrażliwa, dlatego można ją łatwo uszkodzić i zamiast osiągnąć oczekiwany efekt kosmetyczny, dorobić się zaczerwienienia czy nawet niewielkich ranek.

Trądzik młodzieńczy

Młodzi ludzie zmagający się z trądzikiem bardzo często rozważają opcję poddania się zabiegowi peelingu mechanicznego. Choć teoretycznie jest to dobry pomysł (peeling usuwa nadmiar sebum i odtyka pory), to w rzeczywistości taki zabieg może nawet zaostrzyć objawy trądziku.

Cera płytko unaczyniona

Taka cera jest wyjątkowo delikatna i bardzo wrażliwa zarówno na dotyk, jak i kontakt z różnymi środkami kosmetycznymi. Dlatego zaliczamy ją do kategorii skóry problematycznej. Zastosowanie peelingu mechanicznego na taką cerę może się skończyć tylko w jeden sposób: powstaniem widocznych i bolesnych podrażnień. Dlatego żadna profesjonalna kosmetyczka nie zaproponuje tego zabiegu osobie z cerą płytko unaczynioną.

Przed opalaniem

Nie zaleca się wykonywania peelingu mechanicznego, ani żadnego innego (dostępne są również peelingu chemiczne i enzymatyczne) osobom, które zamierzają w najbliższym czasie trochę się poopalać. Oczyszczona skóra pozbawiona warstwy naskórka jest bardzo podatna na działanie promieniowania UV, które jest dla niej szkodliwe. Grozi to dotkliwymi poparzeniami, nawet pomimo stosowania kremów z wysokim filtrem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.