Popękane dłonie u faceta zimą. Co robić?

Maciej Piwowski
04.01.2022

Dłonie są wizytówką mężczyzny, zwłaszcza tego, który ma codzienny kontakt z innymi ludźmi i wymienia z nimi dziesiątki uścisków. Wielu panów doświadcza typowych problemów ze skórą dłoni, takich jak podrażnienia, egzemy czy wreszcie pękanie. Szczególnie nasila się to w okresie zimowym. Jeśli znalazłeś się w takiej samej sytuacji, to dowiedz się, co możesz z tym zrobić, również domowymi sposobami.

Chroń dłonie przed niską temperaturą

To podstawa, jeśli wiesz, że zawsze wraz ze spadkiem temperatury pojawiają się u Ciebie problemy z wyglądem skóry dłoni. Ma to związek z ekspozycją na niesprzyjające czynniki atmosferyczne – nie tylko mróz, ale też silny wiatr. Do tego dochodzi jeszcze niska wilgotność powietrza. Dlatego panowie z wyjątkowo wrażliwą skórą dłoni powinni zacząć nosić rękawiczki już wtedy, gdy temperatura spada do około 5 stopni Celsjusza.

Intensywne nawilżanie

Nie bój się nawilżania dłoni, a na pewno z tego nie rezygnuj, ponieważ jest to najprostszy sposób na pozbycie się problemu popękanej skóry oraz uchronienie się przed tym nieprzyjemnym efektem. Nawilżanie najlepiej zacząć już rano od nałożenia na dłonie tłustego kremu. Powtarzaj tę czynność nawet kilka razy dziennie. Jeśli masz bardzo zniszczone dłonie, to wieczorem przed zaśnięciem wetrzyj w dłonie krem na atopowe zapalnie skóry, który kupisz w każdej aptece.

Kąpiel parafinowa

Jeśli nie wiesz, czym jest taka kąpiel, to spokojnie – wie to Twoja partnerka, ewentualnie mama. Możesz również poszukać przepisu na kąpiel parafinową w Internecie. Na tym etapie musisz wiedzieć tylko tyle, że nie ma skuteczniejszego domowego sposobu na spękaną skórę dłoni i jej błyskawiczne nawilżenie. Taką kąpiel urządzaj swoim dłoniom minimum raz w tygodniu, na przykład w ramach weekendowego relaksu.

Unikaj sztucznych materiałów

Fatalny wygląd dłoni zimą może być również objawem reakcji alergicznej na kontakt ze sztucznymi materiałami, które mają działanie drażniące. Zimą często zakładamy na przykład rękawiczki ze sztucznych włókien czy długie swetry. Spróbuj na jakiś czas zrezygnować z takich rzeczy (wybierz rękawiczki ze skóry, z atłasową wyściółką) i sprawdź, czy stan Twoich dłoni się poprawił.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: dbaj o higienę dłoni. Gdy skóra jest popękana, to bardzo łatwo o infekcje bakteryjne, które mogą zaostrzyć stan zapalny skóry. Dlatego szczególnie w tym okresie powinieneś często myć dłonie oraz sięgać po podręczne środki dezynfekujące.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.