Pogotowie ratunkowe – jedna z jednostek organizacyjnych w systemie opieki zdrowotnej. Pogotowie ratunkowe świadczy usługi medyczne głównie poprzez niesienie pierwszej pomocy - w ramach ratownictwa medycznego, prowadzi ambulatoria oraz transport chorych.
Najczęściej pracującymi lekarzami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (ongiś zwanym w pogotowiu ratunkowym) są lekarze anestezjolodzy, chirurdzy i lekarze medycyny ratunkowej, posiadający już specjalizację lub specjalizujący się w jednej z tych dziedzin. Należy zaznaczyć, że na prowincji nadal powszechnie zatrudniani są lekarze innych specjalności, w trakcie specjalizacji - w wypadku niedoborów specjalistów . Występują oni w czteroosobowych składach karetek specjalistycznych, wraz z pielęgniarkami, ratownikami medycznymi oraz kierowcami.
Oprócz lekarzy w karetkach pogotowia można spotkać zespoły podstawowe w skład których wchodzi trzyosobowa, zredukowana załoga bez lekarza, dowodzona przez ratownika medycznego lub pielęgniarkę systemu. Średni personel medyczny reprezentują ponadto pielęgniarki, w tym posiadające specjalizację w dziedzinie anestezjologii oraz ratownictwa. Do niedawna szeroko opierano się na sanitariuszach, obecnie stopniowo zastępowanych przez ratowników medycznych.
Numery alarmowe
W całej Polsce istnieje telefonicznie przekierowanie z numeru 999 do najbliższej stacji pogotowia, które działa zarówno z telefonu komórkowego jak i stacjonarnego.
Jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej jest numer 112. Działa zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Numer 112 służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.
Docelowo wybranie nr 112 z jakiegokolwiek telefonu spowoduje połączenie z centrum powiadamiania ratunkowego (CPR); do czasu utworzenia centrów powiadamiania ratunkowego zgłoszenia z numeru 112 odbierają dyżurni jednostek policji lub straży pożarnej, a w niektórych miejscowościach zintegrowane stanowiska dowodzenia w których dyżurują dyspozytorzy kilku służb. W przypadku konieczności powiadomienia innej służby odbierający przekazuje zgłoszenie do właściwych jednostek organizacyjnych pogotowia ratunkowego i państwowej straży pożarnej. W roku 2008 ma zostać uruchomiona usługa lokalizacji abonenta dzwoniącego z numeru alarmowego w przypadku konieczności uzyskania takiej informacji dla celów ratowania jego życia.
Ze względu na przyzwyczajanie, komfort obywateli i specyfikę niektórych wezwań zachowane będą numery 997, 998, 999.
Pojazdy ratunkowe
Śmigłowiec Mi-2 Plus Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
Rodzaje zespołów Pogotowia Ratunkowego
Zespoły ratownictwa medycznego
- w skład powyższych zespołów wchodzi dodatkowo kierowca-sanitariusz w przypadku gdy żaden z członków zespołu nie posiada prawa jazdy kategorii B oraz nie spełnia warunków, o których mowa w art. 95a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
Podstawowa Opieka Zdrowotna
- w skład powyższych zespołów wchodzi kierowca w przypadku, gdy żaden z członków zespołu nie posiada prawa jazdy kategorii B oraz nie spełnia warunków, o których mowa w art. 95a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
Rodzaje ambulansów
Obecnie
Dawniej
Rodzaje pogotowia ratunkowego