Rak piersi to główny nowotwór kobiecy i jedna z najczęstszych przyczyn umieralności Polek. Choć choroba jest bardzo dobrze rozpoznana, a wcześnie wykryta może być w pełni uleczalna, to wciąż mnóstwo kobiet nie przyjmuje do wiadomości, że może zachorować na raka i rezygnuje z profilaktyki. Tymczasem jej zasady są naprawdę proste i mało uciążliwe. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.
Każda pani powinna przeprowadzać samobadanie piersi, minimum raz w miesiącu, na przykład pod prysznicem czy podczas wieczornej pielęgnacji. Samobadanie pozwala wykryć wszelkie niepokojące zmiany w piersi i w porę zgłosić się do lekarza.
Podstawowym badaniem klinicznym jest USG piersi. Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka tego nowotworu, to zgłaszaj się na USG minimum raz do roku, a najlepiej raz na pół roku – nawet finansując je z własnej kieszeni (koszt to około 150 zł).
Podstawowym badaniem profilaktycznym pozwalającym wykryć nowotwór piersi jest mammografia. W Polsce funkcjonuje sprawny program badań przesiewowych, do którego kwalifikują się nie tylko starsze kobiety. Sprawdź, czy i Tobie nie przysługuje takie badanie, co możesz zrobić np. na stronie internetowej NFZ.
Badania jednoznacznie potwierdzają związek między dietą a ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi. Zdrowo się odżywiaj, zrezygnuj ze szkodliwych używek, nie nadużywaj alkoholu.
Aktywność fizyczna to ważny element profilaktyki raka piersi. Staraj się codziennie ćwiczyć, a przynajmniej chodzić na spacery. Regularnie pływaj, spróbuj biegania czy fitnessu.
U młodych kobiet znakomitym środkiem profilaktycznym rakla piersi jest naturalne karmienie dziecka, co znacząco obniża ryzyko zachorowania na ten nowotwór.