Podstawy prawne działania LPR

Remigisz Szulc
21.05.2015

Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo Lotnicze – reguluje stosunki prawne z zakresu lotnictwa cywilnego, z pominięciem lotnictwa państwowego. 


(W myśl tej ustawy do lotnictwa państwowego zaliczają się statki powietrzne używane przez: Wojsko Polskie, Straż Graniczną, Policję, Państwową Straż Pożarną i Służbę Celną. Art.2.§2). Ustawa ta określa też zasady dotyczące korzystania z lotnisk, lądowisk lub innych miejsc lądowania, niewpisanych do rejestru lotnisk.


W treści tej ustawy warto zwrócić uwagę, na zapisy regulujące i uwzględniające wyjątkowy charakter lotów ratowniczych i prowadzenia działań ratowniczych z powietrza.


I tak zapisy te, nie pozwalają odmówić pozwolenia na lądowanie statku powietrznego na lotnisku, gdy  wykonuje on lot w celu ochrony życia lub zdrowia. Przepisy dopuszczają także, na lądowanie nie tylko na lotniskach, ale na lądowiskach i innych miejscach poza lotniskami wpisanymi do rejestru lotnisk. Zezwala się również na wykonywanie zrzutów na potrzeby służby zdrowia i ratownictwa. Umożliwia się też wykonywanie lotów nad parkami narodowymi i rezerwatami przyrody, poniżej określonych wysokości w celu prowadzenia poszukiwań (Art.66.§3; Art.93.§1; Art.123.§2; Art. 124.§2).

Dariusz Obojski

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie