Udar mózgu to bardzo poważna choroba, która dotyka coraz młodszych osób. Do rzadkości nie należą sytuacje, w których udaru doznają trzydziestolatkowie. Warto się zatem zastanowić, jakie są główne czynniki ryzyka tej choroby. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.
Wiek to nadal podstawowy czynnik ryzyka udaru. Szacuje się, że prawdopodobieństwo doznania tej choroby podwaja się z każdą dekadą życia i wynosi aż 5% u osób powyżej 65. roku życia.
Występowanie nadciśnienia tętniczego zwiększa ryzyko udaru mózgu – uwaga – aż czterokrotnie. Dlatego każda osoba z nadciśnieniem powinna pozostawać pod kontrolą kardiologiczną i przyjmować odpowiednio dobrane leki oraz zmodyfikować styl życia na taki, który będzie sprzyjać obniżeniu ciśnienia.
Udar mózgu to choroba współwystępująca z wieloma innymi chorobami kardiologicznymi, do których zaliczymy m.in. chorobę niedokrwienną serca, przebyty zawał serca czy miażdżycę tętnic obwodowych.
Cukrzyca także znacząco zwiększa prawdopodobieństwo doznania udaru mózgu – i to aż dwukrotnie. Jeśli masz zdiagnozowaną cukrzycę lub ją u siebie podejrzewasz, to nie lekceważ leczenia i ściśle stosuj się do zaleceń dietetycznych.
Rosnąca liczba przypadków udaru mózgu, zwłaszcza u osób młodych, jest nierozerwalnie związana z niekorzystnymi zmianami trybu życia współczesnego społeczeństwa. Ryzyko wystąpienia tej choroby gwałtownie rośnie u osób, które:
Jeśli należysz do którejś z tych grup, to skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, który pomoże Ci w wypracowaniu zdrowych nawyków życiowych, istotnie zmniejszających ryzyko udaru mózgu.