Pobranie krwi to nieodłączny element profilaktyki zdrowia. Jest to konieczne do przeprowadzenia badania morfologicznego, często zlecanego przez lekarzy w celu np. ustalenia przyczyny przeciągającej się infekcji. Dobrze wiedzą o tym rodzice małych dzieci, dla których wizyta w ambulatorium z pociechą jest istnym koszmarem. W naszym poradniku podpowiadamy, jak uniknąć histerii podczas pobierania krwi u dziecka.
To absolutna podstawa. Warto podpytać innych rodziców, który punkt pobrań krwi u dzieci polecają. Nie każda pielęgniarka ma cierpliwość i przede wszystkim umiejętności do tego, aby dokonać wkłucia w sposób niemal bezbolesny i co najważniejsze szybki, bez zbędnego przedłużania całego procesu. Jeśli uda Ci się znaleźć taką pielęgniarkę, to reszta pójdzie z górki.
No dobrze, w tej wyjątkowej sytuacji można sobie pozwolić na małe przekupstwo i np. obiecać dziecku nagrodę za dzielność. Zapowiedz, że zaraz po pobraniu krwi wybierzecie się na lody, do kina, do sklepu z zabawkami, gdzie pociecha będzie mogła wybrać sobie jakiś drobiazg itd.
Ważne jest, aby być blisko dziecka w trakcie pobrania krwi – chodzi tutaj z jednej strony o przytrzymanie pociechy, a z drugiej o odwracanie jej uwagi. Możesz np. zabawić się z dzieckiem w to, kto zauważy więcej szczegółów na ścianie gabinetu, co widać za oknem, jakie przedmioty znajdują się w gabinecie etc.
Oczywiście udany proces pobrania krwi należy zwieńczyć wręczeniem dziecku naklejki „Dzielnego Pacjenta”, która na pewno znajduje się na wyposażeniu gabinetu. Taki upominek powinien błyskawicznie wysuszyć łzy i pomóc zapomnieć o nieco bolesnym wkłuciu.