Plastyka nosa – co warto o tym wiedzieć?

Andrzej Winnicki
14.12.2022

Plastyka, korekcja, operacja plastyczna – różnie określa się zabieg chirurgiczny, który ma na celu poprawę wyglądu nosa. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii estetycznej, wybierany zarówno przez panie, jak i panów. Plastyka nosa niekoniecznie musi być tylko zachcianką. Bywają sytuacje, w których ma nawet uzasadnienie medyczne.

Wskazania do przeprowadzenia plastyki nosa

Najczęstszym wskazaniem są oczywiście względy estetyczne. Sporą grupę pacjentów stanowią osoby, które chcą zmienić kształt swojego nosa pod wpływem osobliwie pojmowanego kanonu piękna czy fascynacji wyglądem gwiazd wielkiego ekranu. Korekcja może być motywowana również zniekształceniem nosa w wyniku wypadku, bójki etc.

Istnieją również wskazania czynnościowe, kiedy to specyficzny kształt nosa powoduje u pacjenta problemy z oddychaniem. Jeśli nie da się im zaradzić w toku leczenia laryngologicznego, to może paść sugestia poddania się zabiegowi chirurgicznemu.

Ile to kosztuje?

Nie każdy wie, że korekcji nosa można się poddać w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Oczywiście muszą ku temu istnieć powody medyczne. Nikt nie przeprowadzi takiej operacji na NFZ dla widzimisię pacjenta.

Zdecydowanie częściej zabieg wykonuje się w ramach medycyny prywatnej. Korekcję nosa oferują wszystkie kliniki chirurgii plastycznej, a koszt takiego zabiegu to od kilkunastu do ponad 20 tysięcy złotych.

Przeciwwskazania do zabiegu

Korekcji nosa nie przeprowadza się u:

  • osób przechodzących infekcje skórne,
  • osób mających infekcję śluzówek,
  • pacjentek w ciąży,
  • osób z poważnymi chorobami układowymi,
  • osób w ogólnie złym stanie zdrowia.

Czy to jest bezpieczne?

Zabieg korekcji nosa jest stosunkowo bezpieczny i mało skomplikowany, przy czym pamiętajmy, że wciąż jest to operacja, która mocno ingeruje w organizm. Dlatego decydując się na plastykę nosa warto zainwestować w zabieg przeprowadzany przez doświadczonego, uznanego chirurga w renomowanej klinice.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.