Pierwsze objawy demencji – na co zwrócić uwagę?

Krzysztof Jagielski
25.11.2024

Mianem demencji określa się zespół objawów będących skutkiem niekorzystnych i postępujących zmian w mózgu. Prowadzą one do upośledzenia funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie i orientacja. Demencję kojarzymy głównie z seniorami, tymczasem jej wczesne objawy można zaobserwować także u osób w średnim wieku. Na co warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?

Problemy z pamięcią krótkotrwałą

Jednym z najczęstszych objawów wczesnej demencji są trudności z pamięcią krótkotrwałą, czyli m.in. zapominanie o codziennych czynnościach, takich jak umówione spotkanie, zawiezienie dziecka na zajęcia dodatkowe, zrobienie zakupów etc. Co ważne, na demencję może wskazywać to, że problemy te występują regularnie i zaczynają utrudniać normalne funkcjonowanie.

Trudności z koncentracją

Osoby z wczesną demencją mogą mieć trudności z koncentracją i skupieniem się na konkretnym zadaniu, nawet przy wykonywaniu prostych czynności. Często zdarza się, że nie potrafią ukończyć zadania, ponieważ tracą wątek lub zapominają, co miały zrobić w następnej kolejności.

Zaburzenia orientacji

Początkowe etapy demencji mogą objawiać się trudnościami z orientacją w czasie (np. problem z rozpoznawaniem pory dnia, dnia tygodnia) oraz w przestrzeni (np. trudności z odnalezieniem drogi do domu).

Zmiany w zachowaniu, wahania nastroju

Demencja może wpływać na zmiany w osobowości i zachowaniu. Osoby z tym zespołem zaburzeń mogą stać się drażliwe, lękliwe, podejrzliwe, a nastrój może się u nich zmieniać właściwie z chwili na chwilę, bez wyraźnego powodu.

Trudności w wykonywaniu codziennych czynności

Osoby z wczesną demencją mogą mieć problemy z wykonywaniem codziennych zadań, które wcześniej nie sprawiały im trudności, np. gotowanie, robienie zakupów czy zarządzanie finansami osobistymi. Mogą także mieć kłopoty z planowaniem i organizowaniem prostych zadań, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku bycia aktywnym zawodowo.

Zaburzenia mowy i trudności w odnajdywaniu właściwych słów

Wczesnym objawem demencji mogą być trudności z wyrażaniem myśli, wysławianiem się, znajdowaniem odpowiednich słów, układaniem logicznych zdań itd. Charakterystyczne jest również ciągłe zadawanie tych samych pytań czy przerywanie wypowiedzi w połowie zdania i zapominanie, co się właściwie chciało powiedzieć.

Jeśli obserwujesz takie objawy u bliskiej Ci osoby, to koniecznie przekonaj ją do wizyty u lekarza rodzinnego, który może skierować pacjenta na konsultację neurologiczną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie