Pierwsza pomoc przy odmrożeniu

Maciej Piwowski
22.02.2024

Odmrożenia to bardzo poważne urazy, do których dochodzi w wyniku długotrwałego wystawienia ciała na działanie ekstremalnie niskiej temperatury. Odmrożeń można się nabawić również podczas lekkich mrozów – wystarczy np. nie zabezpieczyć palców u dłoni rękawiczkami czy wybrać się na długi spacer w letnich butach. Najważniejsze zasady pierwszej pomocy po doznaniu odmrożenia omawiamy w naszym poradniku.

Jak najszybciej przejdź do ciepłego pomieszczenia

Może to być np. sklep, ale też samochód z uruchomionym silnikiem. Ważne jest, aby od razu zapewnić organizmowi możliwość ogrzania się.

Zdejmij mokrą odzież

Szczególnie dotyczy to zawilgoconych części garderoby, które osłaniają miejsca doznania odmrożeń – na przykład rękawiczki.

Rozgrzej odmrożone części ciała

Ważne jest, aby robić to stopniowo, nie gwałtownie. Nie można np. wkładać odmrożonych palców pod gorącą wodę czy dotykać nimi rozgrzanego grzejnika. Zamiast tego chuchaj na palce i przykryj je suchym, ciepłym materiałem. Odseparuj również uszkodzone fragmenty ciała tak, aby się ze sobą nie stykały – możesz np. włożyć zrolowane chusteczki między palce.

Nie trzyj miejsc doznania odmrożenia

Wiele osób odruchowo zaczyna pocierać np. palce czy policzki, co jednak wcale nie pomaga, a wręcz może pogorszyć stan i doprowadzić do jeszcze poważniejszych uszkodzeń tkanek.

Obserwuj odmrożone miejsca

Po kilku godzinach w ogrzewanym pomieszczeniu Twój stan powinien się wyraźnie poprawić. Jeśli jednak widzisz, że odmrożone fragmenty ciała ciemnieją, nie wraca w nich czucie lub towarzyszy Ci ostry ból jak przy oparzeniu, to natychmiast zgłoś się do szpitala.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie