Pierwsza pomoc przy dyskopatii

Antoni Kwapisz
05.01.2024

Dyskopatia jest stanem, w którym wysunięty krążek międzykręgowy uciska na korzenie okolicznego nerwu powodując silny ból oraz ograniczoną ruchomość – przykładem może być tutaj uciska na korzenie nerwu kulszowego, co określamy mianem rwy kulszowej. Jest to bardzo nieprzyjemny stan, który może wymagać interwencji neurologa i fizjoterapeuty. W pierwszym rzucie dyskopatii można sobie jednak pomóc we własnym zakresie, o czym przeczytasz w naszym poradniku.

Przerwij dotychczasową czynność

To bardzo ważne, aby nawet tylko podejrzewając dyskopatię nie próbować „rozchodzić” tej dolegliwości. Zwykle ból przy dyskopatii jest na tyle silny, że trudno jest nawet dotrzeć do łóżka, ale i tak wiele osób najpierw chce dokończyć pracę, trening etc. Nigdy tego nie rób.

Połóż się w pozycji niwelującej ból

Najważniejszą czynnością w ramach pierwszej pomocy przy dyskopatii jest znalezienie dla siebie wygodnej pozycji leżącej. W przypadku dyskopatii w odcinku szyjnym pomocne może być podłożenie sobie wyprofilowanej poduszki pod głowę. Z kolei na dyskopatię w odcinku lędźwiowym zwykle pomaga włożenie sobie poduszki między nogi i położenie się na boku.

Weź środki przeciwbólowe

Jeśli ból jest bardzo silny, to nie zwlekaj z przyjęciem niesteroidowego leku przeciwzapalnego o działaniu przeciwbólowym. Niech to będzie środek na bazie co najmniej ibuprofenu lub naproksenu, a najlepiej ketoprofenu. Leki z paracetamolem i kwasem acetylosalicylowym są zbyt słabe przy takim bólu.

Zastosuj domowe techniki fizjoterapeutyczne

Ich wachlarz jest całkiem spory, a gotowe zestawy ćwiczeń bez problemu znajdziesz w Internecie pod hasłem „metoda McKenziego”. Są to techniki opracowane przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę, który poświęcił się badaniom nad przyczynami i leczeniem dyskopatii, z akcentem na rwę kulszową. Jednym z podstawowych ćwiczeń jest położenie się na twardym podłożu na brzuchu i wykonanie tzw. odwróconej kołyski.

Jeśli ból nie mija, a objawy się nasilają, to pilnie zgłoś się do lekarza

Dyskopatii nie wolno bagatelizować, ponieważ w nasilonym stadium może ona nawet zagrażać Twojemu zdrowiu. Pilnie zgłoś się do lekarza, jeśli ból utrzymuje się przez kilka dni, a dodatkowo pojawiają się objawy neurologiczne, jak utrata czucia w kończynie, mrowienie, nietrzymanie moczu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie