Pielęgnacja skóry po menopauzie

Piotr Kowalczyk
19.11.2021

Menopauza jest naturalnym, ale jednocześnie bardzo nieprzyjemnym okresem w życiu dojrzałej kobiety. Do typowych objawów przekwitania, takich jak uderzenia gorąca i wahania nastroju, dochodzą jeszcze różnego rodzaju problemy skórne. Wiele pań nie chce tego akceptować i walczyć o nie tyle odzyskanie młodzieńczego wyglądu, co poprawę stanu skóry oraz pozbycie się najbardziej dotkliwych efektów starzenia – głębokich zmarszczek, bruzd, podrażnień. Kluczem do tego jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

Dlaczego stan skóry tak bardzo pogarsza się w okresie menopauzy?

Jest to związane ze spadkiem poziomu estrogenu, czyli kobiecego hormonu, który przez lata gwarantował Ci młodzieńczy wygląd, dobry stan skóry, włosów oraz paznokci. Estrogen jest również odpowiedzialny za regulowanie produkcji łoju oraz bierze udział w procesie syntezy kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny.

Wraz ze spadkiem poziomu estrogenu w okresie menopauzalnym wzrasta produkcja kortyzolu, potocznie nazywanego hormonem stresu. Odpowiada on za znaczne pogorszenie wyglądu skóry, wywołując stany zapalne, podrażnienia, utratę jędrności i owalu twarzy.

To warto wiedzieć

Najbardziej widoczne zmiany skórne pojawiają się po około roku od zakończenia przekwitania.

Jak radzić sobie z niekorzystnymi zmianami skórnymi w po menopauzie?

Przede wszystkim warto zacząć od wizyty w dobrym salonie kosmetycznym. Konsultacja kosmetologiczna pozwoli zorientować się w skali problemów skórnych i podjąć odpowiednie działania.

Profesjonalistka z pewnością zaproponuje prawidłowo dobrane zabiegi przeciwstarzeniowe, na przykład bardzo skuteczną mezoterapię czy tzw. wampirzy lifting (zabieg z osoczem bogatopłytkowym). W grę może również wchodzić iniekcja kwasu hialuronowego, co pozwala przywrócić owal twarzy, usunąć zapadnięcie się policzków, przywrócić symetrię ust oraz ich wypełnienie.

Do tego dochodzi także codzienna pielęgnacja skóry z wykorzystaniem dobrych, odpowiednio dobranych kosmetyków. Podstawą jest nawilżanie oraz stymulowanie naturalnych procesów regeneracyjnych, stąd zaleca się sięganie po kosmetyki zawierające m.in. kwasy omega 3, 6 i 9m witaminę B3 czy proksylan.

Dodatkowo kobietom po menopauzie, które chcą zadbać o swoją skórę i zahamować procesy starzeniowe, zaleca się regularne kąpiele w wodzie termalnej – ma ona doskonałe właściwości nawilżające i przeciwzapalne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.